Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta (Program)
access_time 2018-10-12 02:40:00
Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie zaprasza na "Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta", który odbędzie się w dniach od 20 do 28 października.
Taniec i emocje! Weź udział w spektaklach teatrów z Polski, Węgier i Wielkiej Brytanii. Podczas Festiwalu, oprócz spektakli, przygotowaliśmy warsztaty, spotkania z artystami, wystawy i konkurs choreograficzny. 
 
8. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA święto polskiej i światowej sztuki tańca współczesnego. Gromadzi uznane, nowatorskie zespoły oraz artystów doświadczonych i debiutujących. Popularyzuje dokonania teatru tańca i zwraca uwagę na niezwykłe środowisko twórców sztuki tańca. Jest też miejscem wymiany doświadczeń, współuczestniczenia w tańcu terapeutycznym, w konfrontacji konkursowej i w mistrzowskich konsultacjach. 
 
Ideą tegorocznej edycji SCENY OTWARTEJ będzie refleksja nad transgresją tradycji i współczesności. W tym rozumieniu tradycja nie jest przestrzenią pochłanianą przez nowoczesność, ale pozostaje równie mocnym żywiołem. Wystąpią Richard Alston Dance Company z Wielkiej Brytanii, Szeged Contemporary Dance Company z Węgier, Polski Teatr Tańca z Poznania, Kielecki Teatr Tańca, Teatr V6 z Łodzi oraz młodzi, niezależni tancerze.  
 
Festiwal poprzez szereg wydarzeń będzie stawiał pytanie w jaki sposób, na różnych płaszczyznach, konfrontują się inspiracje pochodzące z kanonu sztuki ze współczesnymi realiami świata i wrażliwością artystów oraz odbiorców. Bowiem to właśnie dla publiczności tworzony jest program, który pasjonuje doświadczonych widzów i przyciąga tych, którzy nie zetknęli się wcześniej ze sztuką tańca, zarówno dzieci jak i dorosłych. Dzięki SCENIE OTWARTEJ coraz więcej osób, które do tej pory nie miały kontaktu z teatrem tańca, przekonuje się, że taniec może dostarczać wielu niezapomnianych przeżyć.
Ambasadorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA jest Jacek Przybyłowicz.
 
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA współfinansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „TEATR i TANIEC 2018”, budżetu Województwa Małopolskiego oraz przy wsparciu  Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
 
Bilety na poszczególne spektakle kosztują od 25 do 45 zł., Karnet na wszystkie wydarzenia kosztuje 140 zł. Szczegóły na csm.tarnow.pl, www.scenaotwarta.pl oraz na FB: www.facebook.com/Scena.Otwarta/
 
 
Wystąpią:
 
Richard Alston Dance Company, Wielka Brytania
"Proverb and Other Dances" 
Zespół Richard Alston Dance Company cieszy się międzynarodowym uznaniem i 25 letnią tradycją.  Richard Alston to artysta, który poświęca wiele uwagi choreografii oraz muzyce, która jej towarzyszy. Londyński zespół teatru tańca tworzą wykształceni tancerze, którzy wspólnie odnieśli wiele sukcesów podczas międzynarodowych wydarzeń. Wśród nich Anna Jurek, absolwentka Ogniska Baletowego działającego przy CSM.
czas trwania: 2 godziny (w tym dwie przerwy) 
Duża Sala Centrum Sztuki Mościce
20 października 2018 (sobota) godz. 19:00
 
 

Teatr V6 Teatr Tańca, Łódź

"Aquarius" – spektakl taneczno-akrobatyczny 

Bajkowa sceneria, efektowne kostiumy inspirowane morskimi stworzeniami oraz imponujące akrobacje w sieci, na szarfie, akrobacje powietrzne. Widowisko familijne przygotowane przez Teatr Tańca V6, którego znakiem rozpoznawczym jest unikalny charakter wzorowany na cirque noveau oraz łączenie tradycji z nowoczesnością.

czas trwania: 1 godzina 20 minut (bez przerwy) 

Duża Sala Centrum Sztuki 

21 października 2018 (niedziela) godz. 19:00

 
 
Kielecki Teatr Tańca, Kielce
„Alicja w Krainie Czarów” 
Widowisko łączące tradycyjną wersję utworu literackiego ze współczesną kulturą i sztuką XXI wieku. Nowatorskie pomysły twórców to pojawienie się między innymi niezwykle malowniczych postaci towarzyszących Alicji, takich jak Kot o kilku obliczach, barwne Motyle, czy też stepujący Stonóg. Niezwykłość przedstawienia podkreślona została poprzez warstwę plastyczną obrazu: ponad 200 przygotowanych z rozmachem, oryginalnych kostiumów oraz bajkową scenografię. 
czas trwania: 2 akty – 45 minut + 55 minut z przerwą 
Duża Sala Centrum Sztuki Mościce
25 października 2018 (czwartek) godz. 12:30 i 18:00
 
 
Polski Teatr Tańca w Poznaniu
"Wesele. Poprawiny"
W spektaklu spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. Są medium, żywymi ogniwami łączącymi nas z minionym czasem. Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce? Spektakl z udziałem artystów Polskiego Teatru Tańca oraz uczestników warsztatów teatralno-tanecznych 55+. 
czas trwania: 90 minut (bez przerwy) 
Duża Sala Centrum Sztuki Mościce                          
26 października 2018 (piątek) godz. 19:00
 
Szeged Contemporary Dance Company, Węgry
„The Four Season – Feminizma” („Cztery Pory Roku – Feminizm”)
„The Rite of Spring” („Święto Wiosny”)
 
Wiodący węgierski teatr tańca współczesnego z blisko 30 letnią tradycją, którego choreografem jest Tamás Juronics. Występuje na scenach węgierskich i międzynarodowych, zdobywając wiele nagród branżowych i uznanie publiczności. Wieczór festiwalowy z udziałem węgierskiego teatru to impresja o kobietach we współczesnym świecie, oparta na muzyce A. Vivaldiego oraz współczesna interpretacja baletu Strawińskiego w kontekście społeczeństwa, które zaczyna rozumieć, że pojawienie się nowego życia wymaga wspólnej ofiary.
 
czas trwania: 1 godzina 30 minut z przerwą 
Duża Sala Centrum Sztuki Mościce
28 października 2018 (niedziela) godz. 19:00
 
 
Wydarzenia towarzyszące:  
  • Inkubator tańca - prezentacje miniatur tanecznych autorstwa młodych polskich artystów, których motywem przewodnim będzie hasło „Tradycja. Transgresje". Zachęcamy twórców, by w swoich miniaturach, podzielili się refleksją na temat trwałości tradycji, jej uleganiu lub dominacji w stosunku do transgresyjnej sztuki współczesnej. Mentorzy spośród nadesłanych propozycji wybiorą 2 spektakle do prezentacji, a wśród nich zespół, z którym będą pracować. 
  • Konkurs choreograficzny „Tradycja. Transgresje” kolejna edycja konkursu, który pozwala młodym twórcom teatru tańca prezentować umiejętności przed uznanymi postaciami polskiej sceny tanecznej, w tym m.in: Elżbietą Pańtak i Iwona Pasińską. Stwarza możliwość konfrontacji, rozwoju i ugruntowania własnej pozycji na scenie tanecznej.  Nagrody finansowe w konkursie finansuje Fundusz Popierania Twórczości im. Andrzeja Szczypiorskiego przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS
  • Warsztaty choreoterapii dla pedagogów/ nauczycieli/ terapeutów/ rodziców pracujących i opiekujących się osobami niepełnosprawnymi prowadzone przez certyfikowanych instruktorów tańca terapeutycznego zrzeszonych przy Polskim Stowarzyszeniu Choreoterapii: Karina Kocieniewska i Ilona Zachariasz. 
  • Promocja książki „Nienasycenie spojrzenia” pod redakcją Anny Królicy. Album prezentujący 160 fotografii, prace 21 autorów, sylwetki twórców, teksty krytyczne. Centrum Sztuki Mościce wydało pionierską książkę o bardzo zróżnicowanym zjawisku sięgającym od reportażu po artystyczne eksperymenty. Album otrzymał wyróżnienie w konkursie na Najpiękniejszą Książkę 2017 roku organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. 
  • Wystawa fotografii tańca promocji książki „Nienasycenie spojrzenia” będzie towarzyszyć wystawa. 
  • Warsztaty teatralno-taneczne 55+ zajęcia przygotowujące uczestników do udziału w spektaklu "Wesele. Poprawiny" Polskiego Teatru Tańca, w charakterze aktorów. Spektakl zostanie zaprezentowany na dużej scenie podczas Festiwalu. 
Zapraszamy na  stronę Festiwalu:  www.scenaotwarta.pl oraz na nasz profil na FB: www.facebook.com/Scena.Otwarta/
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A