Spektakl "Proverb and Other Dances" zainauguruje Scenę Otwartą
access_time 2018-10-15 02:53:00
W sobotę, 20 października o godz 19:00 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta po raz pierwszy w Polsce odbędzie się spektakl "Proverb and Other Dances" / "Przysłowie i inne tańce zespołu Richard Alston Dance Company z Wielkiej Brytanii.

W spektaklu tańczy Anna Jurek należąca do zespołu RADC, absolwentka Ogniska Baletowego działającego przy Centrum Sztuki Mościce. 

Zespół Richard Alston Dance Company cieszy się międzynarodowym uznaniem, zaś sam choreograf Richard Alston to artysta, który poświęca wiele uwagi choreografii oraz muzyce, która jej towarzyszy. Londyński zespół teatru tańca tworzą wykształceni tancerze, którzy wspólnie odnieśli wiele sukcesów podczas międzynarodowych wydarzeń.

Proverb and Other Dances /Przysłowie i Inne tańce/ to spektakl, który ukazuje wysokie umiejętności artystów, ich różnorodność stylistyczną oraz gamę inspiracji artystycznych samego Alstona. Muzyka jest autorstwa Steve Reich’a, a sama choreografia jest ukłonem Richarda Alstona wobec dokonań tego amerykańskiego kompozytora, jednego z najsłynniejszych reprezentantów minimalizmu w muzyce.

W utworze Proverb pojawia się cytat z Ludwiga Wittgensteina: „Wystarczy mała myśl, aby wypełnić nią całe życie”. Ten tekst obrazuje karierę Steve'a Reicha, a także Richarda Alstona.

Od początku moim marzeniem było tworzenie tańca, który w fascynujący sposób potrafi wyrażać emocje i uczucia. Przez cały okres swojej pracy artystycznej starałem się, aby moja choreografia znalazła zrozumienie i była odzwierciedleniem tego, co sprawia, że moje serce bije szybciej. Zakochałem się w wyrazistej mowie tańca, gdzie kroki w przejrzysty, niczym niezakłócony sposób nawiązują do muzyki.
 
Richard Alston Dance Company 
Zespół powstał w 1994 roku. Głównym choreografem zespołu jest Richard Alston, zaś drugim choreografem Martin Lawrance. Ważniejsze nominacje i nagrody:

  • Nagroda Oliver Award w kategorii Najlepszej Produkcji Tańca Współczesnego (2013)
  • Nagroda Critics’ Circle National Dance Award /Krąg Krytyków Tańca Narodowego/ za najlepszą choreografię, spektakl „Phaedra” (2014)
  • Nagroda The South Bank Sky Arts Award w kategorii choreografia roku za przedstawienie pt. „An Italian in Madrid” (2017)
  • W styczniu 2007 roku zespół został nominowany do dwóch nagród South Bank Show. W 2011 roku za wybitne osiągnięcia Richard Alston Dance Company został nominowany do nagrody Critic’s Circle National Dance Awards.

Zespół regularnie występuje w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Podczas trasy po Nowym Jorku wyprzedano wszystkie bilety.
 
Richard Alston

Richard Alston stworzył swoją pierwszą choreografię w 1968 roku, studiował wtedy w London Contemporary Dance School /Londyńskiej Szkole Tańca Współczesnego/. W 1972 roku utworzył pierwszą niezależną grupę taneczną w Wielkiej Brytanii, która nazywała się Strider. W 1975 Alston wyjechał do Nowego Jorku na studia w Merce Cunningham Dance Studio, później dołączył do grupy Ballet Rambert w 1980 roku. Początkowo pracował jako główny choreograf, później awansował na dyrektora artystycznego w latach 1986-1992. W 1994 roku Alston ponownie objął stanowisko dyrektora artystycznego w zespole The Place, a jesienią tego samego roku utworzył zespół pn. Richard Alston Dance Company. Jest autorem blisko 50 choreografii. W 1992 roku Richard Alston otrzymał honorowy tytuł doktora filozofii (w kategorii tańca) na Uniwersytecie Surrey. 
Po spektaklu spotkanie z artystami
Spektakl od 12 roku życia.

Centrum Sztuki Mościce
 20 października 2018 r. godz. 19.00 

czas trwania: 2 godziny (w tym dwie przerwy) 

Cena biletu:  40 zł normalny, 30 zł ulgowy,  karnet 140 zł 
Sprzedaż biletów: on - line: www.csm.tarnow.pl, www.scenaotwarta.pl i Kasa CSM
ul. Traugutta 1, Tarnów, tel.  +48 14 633 46 04

Kasa czynna:
pon. -  piąt.   w godz. 13.00 - 20.00
sob. - niedz.  w godz. 15.00 - 20.00

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A