Basen przy szkole podstawowej i rozbudowa osiedlowego Domu Kultury. Nowe plany inwestycyjne magistratu
access_time 2018-10-17 13:00:00
Rozbudowa „dziewiątki” i budowa Osiedlowego Domu Kultury na osiedlu Westerplatte – to kolejne planowane inwestycje magistratu. Pierwsze wizualizacje i projekty są już gotowe.

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowie zakłada budowę nowego budynku w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej szkoły i połączenie obydwu za pomocą przewiązki. Inwestycja, możliwa do realizacji w czterech etapach, obejmuje budowę nowego budynku basenu, budowę przewiązki pomiędzy budynkiem szkoły a budynkiem basenu, nadbudowę istniejącej szkoły oraz jej rozbudowę o salę gimnastyczną, jak również przebudowę zagospodarowania terenu. Autorzy koncepcji po dokonaniu szeregu analiz i konsultacji zaproponowali optymalne ich zdaniem rozwiązania. – To szansa na stworzenie zespołu szkolno-sportowego, czyli zestawienia w jednym budynku szkoły i przestrzeni dla sportu takich jak basen, sala gimnastyczne, boisko czy taras rekreacyjny umożliwiający także prowadzenie zajęć lekcyjnych – mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

„Dziewiątka” to najliczniejsza tarnowska szkoła podstawowa. W szkole jest aktualnie 37 klas, w których uczy się 720 dzieci. Uczniów wciąż przybywa, dlatego jej rozbudowa zarówno o sale dydaktyczne, jak i niezbędne zaplecze sportowe stały się koniecznością. – Bardzo się cieszę, że te plany się pojawiły i mam nadzieję, że będą mogły być wdrożone. Potrzeby szkoły w tej kwestii są naprawdę bardzo duże – komentuje Jakub Patula, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9. W ciągu najbliższych kilku lat szkoła wzbogaci się zatem nie tylko o świetlicę i sale lekcyjne, ale też o nową salę gimnastyczną o zakładanych wymiarach 10x20 m umożliwiającą prowadzenie różnych form zajęć sportowych: taniec, joga, gimnastyka, badminton, siatkówka, tenis stołowy, trening kondycyjno-siłowy, ćwiczenia sprawnościowe, judo. Równie ważnym elementem ujętym w koncepcji jest modernizacja boisk zewnętrznych. Tutaj opracowana koncepcja zakłada powstanie jednego dużego boiska o wymiarach 47x25 m w miejscu istniejącego boiska asfaltowego oraz jednego małego boiska o wymiarach 24x12m, które zlokalizowane byłoby pomiędzy basenem a istniejącym budynkiem. Basen, na który uczniowie i mieszkańcy osiedla Zielonego liczą najbardziej, mieściłby się w nowym budynku a jego powierzchnia (wraz z niezbędnym zapleczem) mogłaby wynieść 953,7 m2. Aktualnie rozważane są jego wymiary, przy czym każdy z analizowanych wariantów umożliwia organizowanie zawodów sportowych. Kolejnym etapem prac będzie opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego.

Drugą z planowanych inwestycji jest przebudowa biblioteki na os. Westerplatte na Osiedlowy Dom Kultury. Tutaj trwają prace nad projektem koncepcyjnym. – Nowy budynek, który aktualnie jest projektowany, będzie spełniał podobną funkcję jak obecny tyle, że w zupełnie nowej odsłonie – wyjaśnia architekt Agata Kita-Kosowska. Nowy obiekt będzie parterowy, bez schodów, dostępny dla wszystkich, również dla osób niepełnosprawnych. Będzie w nim biblioteka, ale również sale wielofunkcyjne. – Zależy nam na tym, aby to było także miejsce spotkań, aby ludzie mogli tu wstąpić przeczytać książkę, dzieci wziąć udział w ciekawych zajęciach. Planujemy też salę multimedialną – mówi prezydent Roman Ciepiela. Przygotowane wizualizacje w najbliższym czasie zostaną poddane konsultacjom. 

Wizualizacje na zdjęciach poniżej.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A