Łukasz Maciejewski z kolejnym wyróżnieniem
access_time 2018-12-27 11:13:00
Łukasz Maciejewski, związany z Tarnowem krytyk filmowy i teatralny, od 2013 roku pracujący na stanowisku samodzielnego asystenta w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi: uczelni uznanej w tym roku przez słynny magazyn „Hollywood Reporter” za jedną z piętnastu najlepszych uczelni filmowych na świecie, otrzymał od władz uczelni kolejne wyjątkowe wyróżnienie. Decyzją J.M. Rektora Szkoły Filmowej w Łodzi, prof. dr hab. Mariusza Grzegorzka, pedagog w uznaniu za tegoroczne osiągnięcia zawodowe otrzymał „Nagrodę Rektora I stopnia”.

To już trzecie tego rodzaju wyróżnienie w sześcioletniej karierze Łukasza Maciejewskiego na stanowisku asystenta PWSFTviT. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Rektorską I stopnia, zaś w 2016 – Nagrodę II stopnia.

2018 rok okazał się w ogóle najważniejszym sezonem w dotychczasowej pracy krytyka: we wrześniu, podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. „Aktorki. Odkrycia”, trzeci tom szkiców Łukasza Maciejewskiego, został uhonorowany Nagrodą PISF w kategorii „Książka Roku”. Z kolei na wrześniowym „Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd” Łukasz Maciejewski został nagrodzony statuetką „Art Kciuka” dla „Osobowości Roku 2018” i uznany „człowiekiem instytucją”. Zestaw jesiennych wyróżnień dla dziennikarza dopełnia przyznany przez Marszałka Małopolski medal „Polonia Minor” „za wieloletnią pracę na rzecz wzbogacania życia kulturalnego Małopolski i jej mieszkańców w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie”.

Pod koniec października 2018 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazało się natomiast nowe wydanie bestsellerowej, sprzedanej dotąd w blisko stu tysiącach egzemplarzy, książkowej rozmowy Łukasza Maciejewskiego z Danutą Stenką. Wywiad „Flirtując z życiem” ponownie znalazł się na listach najlepiej sprzedających się nowości wydawniczych, zyskując nowych entuzjastów.

Na tym jednak nie kończy się lista tegorocznych osiągnięć krytyka: od tego roku Łukasz, obok wybitnego grafika i plakacisty Andrzeja Pągowskiego, znalazł się w Radzie Artystycznej internetowego teatru „TheMuBa”, wspólnego projektu Borysa Szyca, Jarosława Kuźniara oraz Marka Maślanki, został również zaproszony do Rady Artystycznej popularnego Teatru „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie.

Traktuję te wszystkie wyróżnienia, jako swego rodzaju podsumowanie wieloletniej, bardzo konsekwentnej drogi zawodowej. Już w moich tarnowskich, licealnych czasach, wiedziałem co chcę robić, miałem też szczęście spotykać na swojej drodze ludzi, którzy mi tę działalność umożliwili i sprzyjali rozwojowi. Zawsze o tym pamiętam, jestem wdzięczny. Tarnów jest zawsze głęboko w moim sercu - podkreśla Łukasz Maciejewski.

Krytyk nie zrywa bynajmniej kontaktów z Tarnowem - 28 stycznia 2019 roku, w ramach cyklu „Goście Łukasza Maciejewskiego” w Centrum Sztuki Mościce, odbędzie się spotkanie Łukasza z Grażyną Błęcką-Kolską, jedną z bohaterek nagrodzonego tomu „Aktorki. Odkrycia”, która właśnie po raz trzeci powraca do roli Katarzyny Solskiej w hicie „Miszmasz, czyli Kogel-mogel 3", natomiast w marcu Łukasz Maciejewski zaprosi tarnowian do CSM na rozmowę z Jackiem Braciakiem (główna rola w filmie „Córka trenera”).

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A