Ruszył Europejski Tydzień Profilaktyki RSM
access_time 2019-01-24 05:09:00
Każdego dnia dziesięć Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Tymczasem blisko osiemdziesięciu procentom przypadków zachorowań można zapobiec. Wczesna diagnoza daje bardzo dobre rokowania terapii. Badania profilaktyczne można wykonać za darmo – trzeba jedynie chcieć. Ruszył Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który ma zwrócić uwagę na ten problem.
Zdarza się, że w praktyce choroba, która często rozwija się bezobjawowo, wykrywana jest w fazie zaawansowanej, trudniej do wyleczenia. Szanse na właściwą diagnozę we wczesnym etapie daje cytologia. To bezbolesne, skuteczne i bezpieczne badanie, które pozwala na wykrycie zmian nowotworowych zanim pojawią się objawy. Każda kobieta od dwudziestego piątego do pięćdziesiątego dziewiątego roku życia powinna je wykonywać bezpłatnie co trzy lata. By przebadać się w Centrum Zdrowia Tuchów należy zatelefonować pod numer 14 65 35 124. Dla pań, które wcześnie rozpoczęły inicjację seksualną wskazane jest wykonanie badania cytologicznego w ciągu trzech lat od inicjacji. 
 
Badanie cytologiczne jest testem, który pozwala na wykrycie nieprawidłowości w komórkach szyjki macicy. Mogą one doprowadzić do rozwoju raka. Nieprawidłowy wynik badania rzadko oznacza diagnozę samego raka, częściej obrazuje łatwo wyleczalne stany, które pozostawione bez leczenia mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu. Warto podkreślić, że wszystkie panie z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego mają zagwarantowane wykonanie dodatkowych badań, w celu wyjaśnienia nieprawidłowości.
 
W znacznym obniżeniu ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy pomagają szczepionki na wysokoonkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego. Bezpłatne szczepienia dla dziewcząt w wieku od dziewięciu do trzynastu lat wykonywało jesienią ubiegłego roku Centrum Zdrowia Tuchów, zarówno w samym Tuchowie jak i w Wierzchosławicach. Program realizowany był przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego, powiatu tarnowskiego oraz gminy Wierzchosławice i gminy Tuchów. Trzeba jednak pamiętać, że szczepienia nigdy nie dają stuprocentowej gwarancji ochrony. Dlatego istnieje potrzeba regularnego wykonywania cytologii, nawet u zaszczepionych kobiet.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A