W Tarnowie powstanie Inteligentny System Transportowy za 18,5 mln zł
access_time 2019-03-05 13:33:00
Na początku marca w Tarnowie rozpocznie się budowa Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS). Przetarg na realizację inwestycji wygrała firma Sprint z Olsztyna, która budowała już systemy sterowania ruchem, m.in. w Bydgoszczy, Łodzi, Olsztynie, Bielsku-Białej, Wałbrzychu, Chorzowie oraz Krośnie i Ostrołęce (w budowie). Realizacja kosztować będzie ok. 18,5 mln zł i zakończy się w połowie 2020 roku.

Wdrożenie jest realizowane w ramach trwającego projektu „Integracja Transportu Publicznego", który poza systemem ITS obejmuje powstanie Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej czy budowę 2 węzłów przesiadkowych w mieście. Jego elementem jest także Tarnowski Rower Miejski, z którego tarnowianie mogą korzystać od ubiegłego roku.

Głównym celem inwestycji jest poprawa warunków ruchu drogowego w mieście ze szczególnym naciskiem na transport publiczny. W mieście zostaną wprowadzone priorytety przejazdu na skrzyżowaniach dla pojazdów transportu publicznego, dzięki czemu zmniejszą się znacząco opóźnienia, a co za tym idzie zwiększy się komfort podróżujących. Dzięki priorytetom ma skrócić się czas postoju na czerwonym świetle dla pojazdów komunikacji miejskiej.

Dzięki wdrożeniu Systemu Sterowania Ruchem na 32 skrzyżowaniach także kierowcy powinni odczuć korzystną zmianę – zostaną utworzone 4 ciągi skoordynowane (tzw. zielona fala). - System ITS działa w czasie rzeczywistym w sposób automatyczny, dlatego operatorzy/pracownicy nowego Centrum Sterowania Ruchem będą jedynie nadzorowali jego prawidłowe funkcjonowanie oraz będą mieli możliwość na bieżąco dokonywać zmian ustawień w taki sposób, aby zmniejszać natężenie ruchu w danych obszarach miasta, a także planować zmiany organizacji ruchu. Do dyspozycji będą mieli profesjonalną ścianę wizyjną, przedstawiającą obraz z nowych kamer monitoringu wizyjnego zainstalowanych na skrzyżowaniach, dzięki czemu obserwacja sytuacji na drogach Tarnowa będzie zdecydowanie ułatwiona – mówi Waldemar Matukiewicz, wiceprezes Sprint S.A.

Dodatkowym udogodnieniem dla kierowców będzie system informacji parkingowej, ułatwiający wyszukiwanie wolnych miejsc w obrębie miasta. 10 tablic informacyjnych oraz aplikacja na telefon będą naprowadzać kierowców na jedno z 600 miejsc parkingowych. Kierowcy będą mieli do dyspozycji jeszcze tablice zmiennej treści VMS, umieszczone na 3 wlotach do miasta, informujące ich o optymalnych trasach dojazdu do wybranych miejsc oraz ostrzegających o zmianie ruchu czy groźnych zdarzeniach.

Mieszkańcy Tarnowa skorzystają także z trzech stacji pogodowych, które poza standardowymi parametrami będą wykonywały pomiary warunków drogowych czy jakości powietrza i poziomu hałasu. Wszystkie wymienione elementy ITS połączy ok. 20 km sieci światłowodowej.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A