„Husaria. Duma polskiego oręża” - spotkanie autorskie
access_time 2019-04-03 06:27:00
Wydawnictwo Znak Horyzont, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Dwór Hulaszczego Sarmaty zapraszają na spotkanie autorskie z doktorem nauk historycznych Radosławem Sikorą. Odbędzie się ono 11 kwietnia o godz. 17.00 w murach tarnowskiego Ratusza.

„HUSARIA. DUMA POLSKIEGO ORĘŻA” – SPOTKANIE AUTORSKIE Z RADOSŁAWEM SIKORĄ
Start: 2019-04-11 17:00:00 
Koniec: 2019-04-11 19:00:00 
Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej

Niezwykły gość opowie o swojej najnowszej książce „Husaria. Duma polskiego oręża”. Sikora przybliża w niej tajniki najskuteczniejszej i najpiękniejszej kawalerii, która to niemal 300 lat stała na straży granic Rzeczypospolitej. Jednostka ta wzbudzała na polach bitew strach i podziw, a jej zwycięstwa odbijały się echem w całej ówczesnej Europie. – Fenomenem husarii jest to, że zwyciężała. I to bardzo długo. I to z wielokrotnie liczniejszym przeciwnikiem. W Polsce wciąż kultywujemy przede wszystkim przegrane powstania, nurzamy się w wojennych klęskach, ale wydaje mi się, że trend będzie taki, że zwrócimy się bardziej ku naszej chwalebnej przeszłości, którą przecież mamy. Wystarczy o niej przypomnieć Polakom. – mówi dr Radosław Sikora. Autor jest wybitnym znawcą husarii oraz autorem książek z zakresu staropolskiej wojskowości kawalerii. Jest nie tylko teoretykiem lecz także cenionym rekonstruktorem.

Jaka naprawdę była polska husaria? W czym tkwił fenomen jej zabójczej skuteczności? Jak wyglądali husarze? Jak walczyli i co robili, gdy przeciwnika nie było w pobliżu? Czemu ich czas bezpowrotnie przeminął? Na te oraz inne pytania możemy znaleźć odpowiedź w najnowszej książce doktora Radosława Sikory, który to również przybliży nam tę wspaniałą formację wojskową na spotkaniu w tarnowskim Ratuszu, doskonale oddającym klimat tamtych czasów, gdzie duch hetmana wielkiego koronnego Jana Tarnowskiego unosi się w powietrzu wspominając wspaniałe zwycięstwa polskiego oręża.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A