W Tarnowie trwa Zlot Młodych Programistów
access_time 2019-04-04 05:58:00
Ten tydzień upływa pod znakiem nauki programowania. Ponad 1200 uczniów klas I – III ze szkół podstawowych z woj. małopolskiego bierze udział w Zlocie Młodych Programistów w Tarnowie. Czekają na nich m.in. warsztaty z robotyki i programowania mobilnego. Zlot, odbywający się w ramach projektu „ProgramujeMY tarnowski”, organizowany jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Zlot Młodych Programistów odbywa się w dniach 1 – 5 kwietnia br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie i gromadzi łącznie ponad 1200 uczestników projektu „ProgramujeMY tarnowski”. To uczniowie klas I-III i ich nauczyciele z 30 szkół podstawowych, zlokalizowanych w siedmiu gminach województwa małopolskiego: Olesno, Dąbrowa Tarnowska, Szczurowa, Żabno, Skrzyszów, Ryglice i Rzepiennik Strzyżewski. 

Podczas zlotu uczniowie mają okazję wykazać się umiejętnościami, jakie zdobyli w trakcie 14 dwugodzinnych zajęć z programowania, realizowanych w szkołach przez swoich wychowawców. W ramach warsztatów z robotyki, prowadzonych z wykorzystaniem klocków LEGO Education oraz komputerów z dedykowanym programem, uczniowie programowali i ożywiali zbudowane przez siebie roboty. Następnie, wyposażeni w tablety ze specjalistycznym oprogramowaniem, stanęli przed wyzwaniem zaprogramowania mobilnych robotów edukacyjnych najnowszej generacji – dronów, robotów Dash i Dot, Ozobotów oraz Edisonów.

Swoją przygodę z nauką programowania uczniowie rozpoczęli w październiku 2018 roku w ramach projektu „ProgramujeMy tarnowski”, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.  Celem projektu jest nabycie nowych umiejętności w obszarze nauki programowania przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych, w tym zwłaszcza nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego. W projekcie, realizowanym od maja 2018 roku, bierze udział 196 nauczycieli oraz blisko 2000 uczniów klas I-III z 59 publicznych szkół podstawowych z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich woj. małopolskiego. W ramach projektu do szkół z woj. małopolskiego trafiło ponad 400 zestawów klocków LEGO do nauki programowania i blisko 200 tabletów ze specjalistycznym oprogramowaniem na potrzeby nauczycieli. Z ich pomocą uczniowie, pod okiem swoich wychowawców poznają zasady programowania oraz budowania i ożywiania robotów. Przez cały okres trwania projektu oraz przez 6 miesięcy po jego zakończeniu nauczyciele mogą korzystać ze wsparcia metodycznego trenerów, służących im pomocą i radą we wszystkich zagadnieniach związanych z projektem.

Projekt jest realizowany na obszarze NUTS-3 podregion tarnowski i uczestniczy w nim 13 gmin: Dąbrowa Tarnowska, Szczurowa, Żabno, Olesno, Skrzyszów, Rzepiennik Strzyżewski, Ryglice, Dębno, Gnojnik, Iwkowa, Wierzchosławice, Cięzkowice oraz Zakliczyn. Łączna wartość projektu to 1.789.593 złotych.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A