W maju rozpocznie się remont tarnowskiego rynku
access_time 2019-04-17 06:11:00
Wczoraj podpisano umowę na remont tarnowskiego rynku. Prace na głównym placu miasta wykona firma Polskie Surowce Skalne sp. z o. o. Grupa Budowlana z Bielan Wrocławskich. Remont będzie kosztował niespełna 5,4 miliona złotych. Wykonawca zaoferował trzyletnią gwarancję oraz rękojmię na osiem lat.

Modernizacja płyty rynku to poważne przedsięwzięcie zarówno z uwagi na zabytkowy charakter tej części miasta, jak i konieczność takiego prowadzenia prac, by nie wyłączać całego terenu z użytkowania – zwłaszcza latem. Dlatego Zarząd Dróg i Komunikacji zdecydował się podzielić remont na etapy. W pierwszej kolejności ma być wymieniona nawierzchnia płyty rynku wokół ratusza. Obecna zostanie zastąpiona płytami granitowym o podobnym, szarym kolorze, ale materiał będzie grubszy.W bezpośrednim otoczeniu ratusza pozostaną zabytkowe kocie łby. Następnie wyremontowane zostaną ciągi piesze i jezdnie biegnące wokół Rynku. Prace prowadzone będą najpierw od strony północnej, a następnie wschodniej.

Ostatnim etapem, kończącym przebudowę rynku, będzie kontynuacja przebudowy ciągów pieszych i jezdni – wzdłuż zachodniej i południowej części placu. Zostaną one odtworzone w obecnych barwach – szara kostka i czerwone granitowe pasy zyskały już akceptację konserwatora zabytków. Renowacji zostaną poddane urządzenia małej architektury – obie fontanny i betonowe ławki.

Marian Ogrodnik, dyrektor tarnowskiego Zarządu Dróg i Komunikacji przypomniał przebieg przetargu, w wyniku którego został wybrany wykonawca remontu: - Firma ma duży potencjał sprzętowy i ludzki, dysponuje brygadami, które specjalizują się w pracach przy podbudowach, układaniu kostki i płyt oraz w instalacjach sanitarnych. Przedstawiciel wykonawcy, dyrektor kontraktów Emil Gazda zaznaczył, że umiejętność pracy z kamieniem jest głównym atutem jego firmy. Polskie Surowce Skalne zajmują się nie tylko układaniem kamiennych nawierzchni na rynkach i placach, ale także w budynkach i na fasadach kościołów. Firma remontowała rynki w Zielonej Górze, Rudzie Śląskiej i w Żelechowie, a teraz przebudowuje rynek w Bochni. Emil Gazda dodał, że prace w Tarnowie będą prowadzone tak, aby jak najbardziej zminimalizować utrudnienia.- Wierzę, że znajdziemy zrozumienie u wszystkich, którzy mogą być narażeni na uciążliwości, związane z remontem. Zapewnimy dojście do wszystkich budynków i lokali, porozmawiamy z ich właścicielami, aby na tyle, na ile to możliwe, dostosować się do ich oczekiwań.

Prezydent Tarnowa przypomniał również, że podczas prac uda się być może odnaleźć pamiątkową kapsułę, zakopaną 21 lat temu, w czasie ostatniego remontu Rynku. Zostanie ona najpewniej uzupełniona o aktualne informacje i zakopana ponownie.

Prace rozpoczną się natychmiast po załatwieniu koniecznych formalności, czyli – zgodnie z deklaracją przedstawiciela wykonawcy – pod długim weekendzie majowym. Mają potrwać do połowy przyszłego roku.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A