Mammografia na Dzień Matki w Centrum Zdrowia Tuchów
access_time 2019-05-22 03:33:00
Profilaktyka onkologiczna, ze szczególnym uwzględnieniem raka piersi oraz promocja zdrowia - to główne cele programu "Zrób to mammo", którego realizację rozpoczyna Centrum Zdrowia Tuchów. Inaugurację działań zaplanowano na Dzień Matki.

W zależności od stopnia zainteresowania pacjentek propozycje edukacyjne będą dotyczyły ograniczenia ryzyka zachorowania i samej diagnostyki. - Chcemy namówić  mamy, by przy okazji swojego święta nieco bardziej zainteresowały się własnym zdrowiem. Choć specjalistyczne badania przy wykorzystaniu mammografu są dedykowane dla określonej grupy wiekowej, to temat dotyczy w jakimś stopniu właściwie wszystkich kobiet. Praktycznie od dwudziestego roku życia powinnyśmy sprawdzać stan zdrowia, choćby dokonując regularnie samobadania piersi – tłumaczy Magdalena Gębica, współautorka projektu. Docelowo chodzi oczywiście o zwiększenie liczby badań i ograniczenie zachorowań na raka piersi. Prezentacja dotycząca samobadania piersi została właśnie udostępniona na stronie www spółki i na profilu facebookowym Centrum Zdrowia Tuchów. - Choć już wszyscy wiemy, że trzeba się regularnie badać, to stosunkowo niewiele osób to robi. Poprzez ten program chcemy też sprzyjać wyrabianiu właściwych nawyków – dodaje koordynator projektu Małgorzata Michalik. Zapowiada ona, że niebawem będą się pojawiać kolejne materiały: plakaty, ulotki, prezentacje podczas bezpośrednich spotkań z pacjentkami, publikacje, audycje radiowe, materiały telewizyjne czy nawet szersze opracowanie popularnonaukowe na temat profilaktyki raka piersi. W szpitalu rodzinnym Centrum Zdrowia Tuchów pojawi się platforma multimedialna z tymi materiałami. Można będzie się z nimi zapoznać, ale także porozmawiać z edukatorem programu. Wszystkiemu towarzyszą szeroko otwarte drzwi tuchowskiej pracowni mammograficznej. Na bezpłatne badania zaproszone są kobiety w wieku 50-69 lat z powiatów tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, gorlickiego i z Tarnowa, które nie badały się w ciągu ostatnich dwóch lat. Panie, które miały przypadki zachorowań w najbliższej rodzinie powinny się badać co rok. Aby się zarejestrować wystarczy zatelefonować pod numer 604 430 775.  

Osoby, dla których barierą jest dojazd na badania mogą liczyć na zwrot kosztów. Aby umożliwić diagnostykę paniom, które opiekują się obłożnie chorymi członkami rodziny przewidziano możliwość zapewnienie zastępstwa w sprawowaniu opieki na czas badań.

Program dotyczący profilaktyki raka piersi został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 kwotą 1 179 223,80 zł.   

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A