Niebawem ruszy remont Lwowskiej. Wojewoda wydał zezwolenie
access_time 2019-05-24 09:54:00
Urząd Wojewódzki w Krakowie wydał oficjalnie zgodę na planowaną od dawna przebudowę ul. Lwowskiej. Oznacza to, że firma Strabag, która wygrała przetarg i ma wykonać inwestycję w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, może przystąpić do prac.

Firma Strabag planowała rozpoczęcie prac na wiosnę 2017 roku, ale na przeszkodzie stanęła przedłużająca się budowa wiaduktu kolejowego nad ul. Gumniską – ulica ta musiała być przejezdną, aby remont Lwowskiej mógł się rozpocząć. Gdy kolejarze uzyskali już pozwolenia na użytkowanie Gumniskiej, okazało się, że nie ma zezwolenia na przebudowę Lwowskiej, które miał wydać Urząd Wojewódzki w Krakowie. Przypomnijmy, iż formuła „zaprojektuj i wybuduj” polega na tym, że firma, która wygrywa przetarg na inwestycję sporządza dokumentację techniczną, uzyskuje wszystkie wymagane prawem decyzje i pozwolenie niezbędne do rozpoczęcia robót i realizuje inwestycję. Proces uzyskiwania przez Strabag pozwolenia trwał długo i dopiero w miniony czwartek pozwolenie zostało wydane.

- Chcę, aby prace przy Lwowskiej ruszyły natychmiast – mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. - Zaraz na początku przyszłego tygodnia spotkam się z przedstawicielami Strabagu, aby ustalić harmonogram i mogą brać się do dzieła. Nie ukrywamy, że stan ulicy jest fatalny i nowa powinna powstać jak najszybciej.

Początkowe prace to głownie roboty ziemne i wyburzeniowe – etap ten może zająć kilka miesięcy i raczej w niewielkim stopniu utrudni ruch.

- Według założeń, początkowe prace będą wykonywane poza obecną jezdnią, przez pewien czas od ich rozpoczęcia ruch drogowy odbywał się będzie prawie normalnie, czynne będzie po jednym pasie w każdym kierunku. Takich działań wymaga konieczność zapewnienia dojazdu do szpitala oraz drożności głównego wjazdu do miasta – mówi Artur Michałek, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie. - Powstanie nowa infrastruktura podziemna, budowana będzie nowa jezdnia, a gdy będzie gotowa, na nią właśnie skierowany zostanie ruch i rozpocznie się przebudowa „starej” Lwowskiej.

Pierwszy etap właściwej inwestycji to przebudowa Lwowskiej od potoku Mrozówka za wiaduktem kolejowym do drogi wjazdowej do Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza. Końcowy efekt to ulica dwujezdniowa prowadząca ruch dwoma pasami w każdym kierunku, nowe chodniki, ścieżki rowerowe. Rondo na skrzyżowaniu z ulicą Okrężną powiększone zostanie do dwóch pasów, powstanie nowa kanalizacja deszczowa i staną nowe lampy uliczne. Chodniki i ścieżki rowerowe oddzielone będą od głównej jezdni specjalnym pasem. Mniej więcej w połowie odcinka wybudowany zostanie parking na 150 samochodów, przy nieodległym cmentarzu będzie kolejny dla 27 samochodów. Pierwszy z nich będzie jednocześnie czymś w rodzaju małego „park&ride” - węzła przesiadkowego, bowiem powstanie tam zatoka autobusowa, a osoby przyjezdne będą mogły zostawić pojazd i przesiąść się do autobusów komunikacji miejskiej.

Pewną nowością będzie droga serwisowa, obsługująca tereny obok nowej ulicy– celem jest bezpieczeństwo i ograniczenie liczby bezpośrednich zjazdów do nowej arterii, maksymalne upłynnienie ruchu, większa przepustowość.

- Na przebudowę ul. Lwowskiej władze miejskie uzyskały aż 14,5 mln złotych dofinansowania z Unii Europejskiej – podkreśla prezydent Ciepiela.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A