Powstanie przewodnik po bitwie i cmentarzu wojennym w Łowczówku
access_time 2019-06-01 04:54:00
Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała otrzymała 30 tys. zł dotacji ze środków Województwa Małopolskiego na wydanie przewodnika po bitwie i cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku.

W ramach projektu „Dziedzictwo Wielkiej Wojny w krajobrazie oraz pamięci - Powiat Tarnowski i Gmina Pleśna” przewidziano jeszcze organizację wieczoru autorskiego poświęconego promocji publikacji oraz przeprowadzenie konferencji popularno-naukowej pt. „Świadectwa Wielkiej Wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna”.

Przewodnik powstanie w oparciu o materiały przygotowane w ramach projektu Mecenat Małopolski z 2017 r. (wówczas dotacja wyniosła 5000 zł). Całość uzupełnią treści z obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomnijmy, że w uroczystościach uczestniczył między innymi Prezydent RP Andrzej Duda.

– Cmentarz nr 171 w Łowczówku (gm. Pleśna) zasługuje na szczególną uwagę i upowszechnianie informacji o nim nie tylko wśród lokalnej społeczności, ale i na zewnątrz. Publikacja przyczyni się do szerzenia informacji o cmentarzu wśród lokalnej społeczności czy turystów, ale też szczególnie wśród młodzieży, kształtując tym samym postawy szacunku i wrażliwości wobec miejsc pochówku żołnierzy – mówi Józef Knapik, wójt gminy Pleśna.

Dodajmy, że w 2019 roku przypada 102. rocznica poświęcenia cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku, zwanego cmentarzem Legionistów Polskich. Spoczywają na nim między innymi Legioniści I Brygady Legionów Polskich, polegli w boju pod Łowczówkiem, który rozegrał się w dniach 22-25 grudnia 1914 roku. Bój ten został stoczony przez pierwszą Brygadę Legionów pod dowództwem gen. Kazimierza Sosnkowskiego, walczącą po stronie Austro-Węgier przeciwko Rosjanom. Bitwa pod Łowczówkiem, była jedną z najważniejszych bitew w drodze po niepodległość naszego kraju, co potwierdza m. in. umieszczenie nazwy „ŁOWCZÓWEK 24 XII 1914” na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Cmentarz ten stanowi największą nekropolię Legionistów Polskich w Małopolsce.

- To właśnie Ci Legioniści rozpoczęli marsz do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku. Idea ta jest motywem przewodnim projektu, który jednak jest również logiczną kontynuacją dotychczasowych działań Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała (LGD Dunajec-Biała), Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna, dotyczących popularyzacji i promocji regionalnego dziedzictwa Wielkiej Wojny, w tym szczególnie cmentarzy wojennych z I wojny światowej – tłumaczy Janusz Jarząb, Prezes Zarządu LGD.

Dotychczas zrealizowano trzy edycje konferencji „Świadectwa Wielkiej Wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna”, ceremonię poświęcenia odnowionego cmentarza wojennego nr 185 w Lichwinie wraz z konferencją „Cmentarze I wojny światowej na terenie Gminy Pleśna i Powiatu Tarnowskiego”, uroczystości poświecenia odnowionego cmentarza wojennego nr 159 w Lichwinie. Poza tym wydano publikację „Dziedzictwo Wielkiej Wojny w krajobrazie oraz pamięci. Powiat Tarnowski i Gmina Pleśna – wspólne wyzwanie”, a także zgromadzono materiały merytoryczne do przewodnika po bitwie i po cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku.

Na terenie powiatu tarnowskiego znajduje się 111 cmentarzy wojennych z 378 powstałych w dawnej Galicji Zachodniej, co daje 29,37% z ogólnej liczby. Około 40 z nich to cmentarze znajdujące się na obszarze działania LGD Dunajec-Biała (gminy Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz i Zakliczyn).

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A