W gminie Zakliczyn zamieszkali kolejni potomkowie polskich zesłańców z Kazachstanu
access_time 2019-06-21 16:00:00
W zakliczyńskim Ratuszu odbyło się uroczyste powitanie trzyosobowej rodziny repatriantów z Kazachstanu, która zamieszkała na terenie gminy. Samorząd przygotował jej mieszkanie w budynku byłego domu nauczyciela w Charzewicach.

Nadieżda Buss przyjechała z Kazachstanu do zakliczyńskiej gminy wraz ze swoim synem Andrzejem i synową Kristiną. Wcześniej, w Polsce – w Koszycach Małych w gminie Tarnów zamieszkał z żoną i dziećmi drugi syn pani Nadieżdy - Siergiej. W Kazachstanie wciąż jest jeszcze córka i dwoje wnuków.

Witajcie. Od dzisiaj nasza mała ojczyzna to Wasz nowy dom. Będziemy robić wszystko, aby Wam niczego tutaj nie brakowało - powitał nowych mieszkańców gminy Zakliczyn burmistrz Dawid Chrobak. - Ta ziemia jest piękna, a ludzie otwarci. Chcemy, abyście się u nas czuli jak najlepiej -  dodała przewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie Anna Moj.

- Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam wrócić do ziemi ojców, do naszej Ojczyzny. Jestem niezwykle szczęśliwa, ale pełnia szczęścia to będzie dopiero wtedy, gdy przyjedzie tutaj córka z mężem i dziećmi, która również stara się o osiedlenie w Polsce – powiedziała Nadieżda Buss.
Na uroczystości powitania obecni byli też prezes Związku Repatriantów RP Aleksandra Ślusarek oraz poseł Michał Wojtkiewicz.

- Staramy się tak rozlokowywać repatriantów, aby łączyć rodziny, aby były w bliskiej odległości od siebie. Chciałabym jednak zwrócić uwagę na inny fakt, że burmistrz Dawid Chrobak spełnił dzisiaj testament swojego taty. Z jego ojcem, śp. Stanisławem Chrobakiem, wówczas wójtem gminy Zakliczyn już na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia rozmawiałam o sprowadzeniu tutaj polskich zesłańców z terenu byłego ZSRR. Wówczas względy proceduralne stanęły na przeszkodzie w sprowadzeniu repatriantów – stwierdziła Aleksandra Ślusarek.

Gmina Zakliczyn na remont budynku w Charzewicach, w którym jest około 60 metrów powierzchni mieszkalnej otrzymała 220 tys. zł ze środków rządowych. 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A