Kroke & Urna - magiczny głos z Mongolii i polska gwiazda world music
access_time 2019-08-28 04:37:00
Niezwykłe muzyczne spotkanie jednej z najwybitniejszych wokalistek Azji, Urny Chahar-Tugchi, i znanego na całym świecie polskiego zespołu Kroke już 26 września w Centrum Sztuki Mościce.

Zespół Kroke wystąpi z gościem specjalnym Urną Chahar - Tugchi. W programie znajdzie się dużo muzyki Kroke i ich znanych kompozycji. Zespół Kroke święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od ponad 25-ciu lat. Początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami, styl, który został doceniony nie tylko publiczność, ale także innych artystów na całym świecie. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień (m.in. nagrodę Niemieckiej Krytyki Muzycznej), ich płyty znalazły się w czołówce World Music Charts, a oni sami występowali na największych europejskich festiwalach. Współpracowali z takimi sławami jak: Steven Spielberg, Peter Gabriel, Nigel Kennedy, URNA, a także z Krzysztofem Herdzinem, Edytą Geppert, Anna Marią Jopek i Mają Sikorowską.

Obdarzona niezwykłym głosem URNA komunikuje się ze swoimi słuchaczami poprzez muzykę poza konwencjami. Przekracza wszelkie bariery językowe i kulturowe dzięki swoim dynamicznym i wznoszącym się improwizacjom. Jej utwory przywołują nomadyczne życie na mongolskich stepach.

Urodzona w rodzinie koczowniczych pasterzy na łąkach Ordos w Mongolii Wewnętrznej, URNA w swojej muzyce niesie duch ojczyzny przekazując go słuchaczom na całym świecie. Wierna muzyce swoich korzeni wyznacza jej nowy kierunek. Jej najnowsze kompozycje podkreślają swobodne, przypominające pociągnięcia pędzla, improwizacje inspirowane wieloletnimi doświadczeniami z innymi kulturami i muzykami oraz życiem.

Śpiew Urny Chahar-Tugchi znawcy muzyki porównują do doświadczenia ceremonii religijnej. Ona sama o swojej muzyce mówi: "Interpretuję moje piosenki ze wszystkich moich sił, z różnorodnością doświadczeń życiowych, dlatego czuję się jak odrodzona po każdym swoim występie." 
W albumie „Ser” (Awakening) Urna i Kroke prezentują swoje wspólne aranżacje.

Muzycy:
URNA Chahar-Tugchi - wokal
Jerzy Bawoł - akordeon
Tomasz Kukurba - altówka, perkusjonalia, wokal, flet
Tomasz Lato – kontrabas

Centrum Sztuki Mościce
26 września, godz. 19.00 Sala widowiskowa

Cena biletu: 55 zł (normalny), 45 zł (ulgowy), 40 zł (pufa)
Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A