Święto strażników miejskich
access_time 2019-08-29 15:35:00
29 sierpnia to dzień ogólnopolskiego święta Straży Miejskiej. Święto przypada zawsze w rocznicę uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o strażach miejskich i gminnych, która zapoczątkowała powoływanie tych formacji. - Straż Miejska jest blisko mieszkańców i ich problemów. Każde zgłoszenie traktujemy z należytą starannością – podkreśla komendant Straży Miejskiej w Tarnowie, Krzysztof Tomasik.

Tarnowska Straż Miejska istnieje w obecnym kształcie od 1991 roku i jest drugą co do wielkości w Małopolsce. Zatrudnia 63 osoby, w tym funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. W szeregach straży pracuje 6 kobiet. Straż Miejska działa na rzecz poprawy porządku i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i gości miasta. Do jej zadań należy między innymi ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych oraz na drogach, kontrola transportu publicznego, współdziałanie w ratowaniu zdrowia i życia obywateli, pomoc w usuwaniu awarii i skutków klęsk żywiołowych, ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej oraz ochrona porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych. Strażnicy przyjmują zgłoszenia pod numerem 986, czynnym przez całą dobę. W ubiegłym roku przeprowadzili ponad 20 tysięcy interwencji na rzecz porządku i poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta Tarnowa.

Strażników w ich działaniach na rzecz bezpieczeństwa wspiera miejski monitoring, obejmujący centrum miasta i osiedla mieszkaniowe. Funkcjonariusze mają do dyspozycji 39 kamer, które przez całą dobę rejestrują, co dzieje się w Tarnowie. Zasięg działania niektórych kamer wynosi nawet do 5 kilometrów. Centrum monitorowania miasta znajduje się w siedzibie Straży Miejskiej przy ulicy Nadbrzeżnej Dolnej 7 i jest obsługiwane w systemie ciągłym przez co najmniej dwóch funkcjonariuszy. Dodatkowym wsparciem jest dron, którego przeszkoleni strażnicy – piloci używają od wiosny. Wielofunkcyjne, wyposażone w kamerę urządzenie jest używane w powietrznych patrolach. Dociera wszędzie tam, gdzie nie sięga miejski monitoring. Dron może patrolować ulice, śledzić przebieg imprez masowych, pomagać w wykrywaniu pożarów czy osób, które śmiecą albo nielegalnie spalają odpady. Strażnicy patrolują miasto także na rowerach, kontrolując tym sposobem miejsca zielone i tereny wypoczynku tarnowian.

Fot. P. Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A