"Skrzypek" Łukasza Olszówki powalczy o nagrodę na XX Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles
access_time 2019-10-17 14:00:00
"Skrzypek" Łukasza Olszówki zostanie pokazany na XX Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles. Film miał swoją premierę 19 stycznia br. w Centrum Sztuki Mościce, a zdjęcia kręcone były w Tarnowie. Festiwalowa publiczność obejrzy go w Laemmle's NoHo 7 Theatre, w Hollywood 21 października w bloku filmów krótkometrażowych.

Pochodzący z podtarnowskiej Woli Rzędzińskiej Łukasz Olszówka realizował krótkometrażowy film "Skrzypek" w 2015 roku. Zdjęcia kręcone były w Tarnowie, między innymi w okolicach Rynku, ul. Zakątnej i na terenie Centrum Sztuki Mościce. Obraz opowiada historię skrzypka, który w młodości był ulicznym grajkiem, a po latach zostaje uznanym artystą. Po jednym z jego koncertów dochodzi do spotkania z grupką zaniedbanych pijaczków, w których rozpoznaje dobrze mu znanych chuliganów z lat młodzieńczych. Głównym przekazem filmu jest morał, że warto w życiu być dobrym człowiekiem i dążyć do realizacji swoich marzeń.

W filmie zagrali profesjonaliści: Ireneusz Pastuszak – aktor Tarnowskiego Teatru i Anna Dzierża - aktorka z Krakowa; Jędrzej Hycnar i Ireneusz Mosio, którzy niespełna miesiąc po zakończeniu zdjęć dostali się do szkół teatralnych na wydział aktorski; a także żywo zainteresowani teatrem: Mateusz Żelazo, Przemysław Witek i Oliwia Jamróg. W ważną i symboliczną rolę wcielił się znany tarnowski historyk i regionalista – Antoni Sypek.

- Zostaliśmy z panem Antonim zaproszeni do Miasta Aniołów przez Dariusza Świątkowskiego, na pofestiwalowe spotkanie z tarnowską Polonią. Nie ma w Tarnowie drugiej takiej osoby jak on, która tak dobrze znałaby Tarnów i mogła przybliżyć go rodakom mieszkającym na obczyźnie. Niestety, pan Antoni odmówił lotu, mimo iż całe życie marzył o podróżach, a takie miasta jak Los Angeles, czy Paryż, zna nawet lepiej niż ich mieszkańcy. - opowiada Łukasz Olszówka.

Autorem zdjęć do filmu jest Michał Wojtasik, który również niedługo po zrealizowaniu zdjęć dostał się do Łódzkiej Filmówki na wydział operatorski. Muzykę napisał Łukasz Olszówka – scenarzysta i reżyser filmu. Nieocenioną pomoc w procesie produkcji, twórcy zawdzięczają Mariuszowi Widawskiemu, współpracownikowi Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

- Należy zaznaczyć, iż jest to produkcja non-profit, powstała dzięki prawdziwej pasji i zaangażowaniu twórców, którzy wykonywali swą pracę nieodpłatnie, a niezbędne koszty pokryli m.in. dzięki wsparciu sponsorów i patronów projektu - podkreśla Łukasz Olszówka.

Podczas festiwalu zostaną wyświetlone m.in. takie filmy jak „Córka trenera” Jacka Borcucha” czy „Dolina Bogów” w reż. Lecha Majewskiego. Udział w imprezie zadeklarowali Andrzej Chyba i Allan Starski. Na festiwalu nie zabraknie także, poza filmem „Skrzypek”, innych tarnowskich akcentów. Prezentowane będą tam najciekawsze plakaty z ponad 30-letniej historii Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Fot. materiały prasowe. Kadry z planu/Michał Wojtasik

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A