Miasto szuka oszczędności. Od marca duże zmiany w rozkładach jazdy MPK
access_time 2020-01-15 19:47:00
Od marca na pasażerów tarnowskiego MPK czeka spora korekta rozkładów jazdy. Szereg linii zostanie zmienionych a jedna całkowicie zlikwidowana. Zmiany to efekt szukania przez Zarząd Dróg i Komunikacji oszczędności.

Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie planuje wprowadzić szereg zmian w funkcjonowaniu tarnowskiej komunikacji miejskiej na liniach 0, 2, 6, 9, 11, 12, 24, 31, 33, 206 i 224. Jak informują urzędnicy, konsekwencją korekty w rozkładach jazdy mają być mniejsze koszty obsługi linii komunikacji miejskiej.

Najwięcej zmian czeka pasażerów podróżujących linią numer 12. Trasa, która do tej pory przebiegała od ulicy Ablewicza do Mościc, zostanie skrócona i od marca kończyć się będzie na Osiedlu Kolejowym. Co więcej, będzie jeździła wyłącznie w godzinach szczytu w dni robocze. Weekendowe kursy zostaną zlikwidowane. Podróżnych spoza godzin szczytu mają przejąć na ulicy Ablewicza autobusy linii numer 2, a na osiedlu Kolejowym autobusy obsługujące linię numer 33.

Pod nóż pójdzie połączenie numer 24, kursujące między ulicą Ablewicza a Pszenną. W miejsce zlikwidowanej linii na ulicę Pszenną i na osiedle Westerplatte wyjedzie autobus numer 14. W związku ze zmianami linia 14 będzie obsługiwana przez większe autobusy i nie będzie kursować ulicą Nowy Świat, tylko ulicą Krasińskiego.

Zmiany nie ominą też popularnej "dziewiątki" i "zerówki". Autobusów tych linii w dni robocze w godzinach szczytu ma być jednak więcej.

Jak mówi Wiesław Kozioł, kierownik działu organizacji transportu publicznego w ZDiK, po wprowadzonych zmianach autobusy rocznie mają wykonać około 150 tysięcy wozokilometrów mniej (to jest około 3,5 procent mniej niż obecnie), co może przynieść ponad milion złotych oszczędności. Aktualnie urzędnicy pracują nad szczegółowym rozkładem jazdy, który zostanie opublikowany na początku lutego. Więcej informacji na temat zmian w kursowaniu poszczególnych linii można znaleźć na stronie Zarządu Dróg i Komunikacji.

Fot. MPK

Komentarze...