Powstała elektroniczna księga kondolencyjna dedykowana Krzysztofowi Pendereckiemu
access_time 2020-03-31 16:37:00
Każdy, kto chce pożegnać zmarłego w niedzielę wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, może wpisać się do przygotowanej przez Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach wirtualnej księgi kondolencyjnej.

Świat kultury, pogrążony w głębokim żalu, przeżywa stratę jednego z najwybitniejszych artystów naszych czasów, Krzysztofa Pendereckiego. Jego twórczość stanowiła głębokie odzwierciedlenie najważniejszych wydarzeń XX i XXI wieku, a jej korzenie sięgały wartości uniwersalnych i prawd absolutnych odnajdywanych w kontemplacji natury i filozofii. Pustka po odejściu Profesora rezonuje szczególnie mocno w krajobrazie opustoszałych miast, zamkniętych sal koncertowych, pogrążonych w ciszy parków.

Dla wszystkich, którzy pragną wyrazić żal i napisać kilka słów ku czci kompozytora, stworzona została wirtualna księga kondolencyjna na stronach Europejskiego Centrum Muzyki.

Prof. Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę 29 marca po długiej i ciężkiej chorobie. Był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych. Kawaler Orła Białego, za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak Tren Ofiarom Hiroszimy, czy Pasja według św. Łukasza, które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew - architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach. W jednym z wywiadów twórca Polskiego Requiem - dzieła inspirowanego historią i kulturą ojczystą - wyznał: "Myślę, że artysta jest świadkiem epoki, w której żyje i swoją twórczością reaguje na to, co się wokół niego dzieje".

Źródło: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A