Policja przejęła nadzór nad strażą miejską. Będzie "szybka ścieżka" karania dla łamiących obostrzenia
access_time 2020-04-03 12:08:00
Od czwartku straż miejska w Tarnowie znajduje się pod zwierzchnictwem policji. Stosowne polecenie w sprawie konsolidacji służb wydał wojewoda małopolski.

Informację o zmianach przekazał podczas środowej konferencji prasowej szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński. - Wojewodowie wydali odpowiednie polecenia prezydentom, burmistrzom, wójtom, którzy dysponują formacjami tego typu. Te polecenia spotkały się z ogromnym zrozumieniem władz samorządowych, za co bardzo im dziękuję – mówił cytowany przez PAP Kamiński.

Na mocy polecenia wojewody i zarządzenia prezydenta Tarnowa, straż miejska będzie obecnie wykonywać wyłącznie czynności związane z zapobieganiem szerzenia się pandemii koronawirusa. Zgodnie ze wskazaniami komendanta miejskiego policji dokonywane będzie m.in. rozmieszczenie patroli straży miejskiej oraz organizowane będą wspólne patrole.

Szef MSWiA zapowiedział też, że wobec osób nieprzestrzegających przepisów o zachowaniu dystansu społecznego, będzie wdrażana "szybka ścieżka" karania. - Te osoby będą w sposób efektywny ponosiły konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych, niemądrych i zagrażających innym osobom działań – zapowiedział szef MSWiA.

Minister podkreślił, że celem nakładanych restrykcji jest skuteczne "zamrożenie" kontaktów społecznych. - Czas jest bardzo trudny, zagrożenia dla zdrowia i życia wszystkich obywateli ogromne, musimy działać w maksymalnej dyscyplinie społecznej, okazywać sobie nawzajem solidarność, wykonywać polecenia funkcjonariuszy, którzy wiedzą, co robią i po co to robią - podkreślił Kamiński, który dodał też, że kary administracyjne do 30 tys. zł będą określali inspektorzy sanitarni w ścisłym porozumieniu z policją.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A