Łapanów zmaga się z powodzią. Nocą Stradomka przerwała wał
access_time 2020-06-21 11:05:00
Po nocnej ulewie został przerwany wał przeciwpowodziowy na rzece Stradomce w Łapanowie. Drogi dojazdowe zostały zalane niemalże w całej miejscowości.

Trudna sytuacja jest również w innych miejscowościach gminy Łapanów. W nocy strażacy prowadzili ewakuację mieszkańców, pompowali wodę z zalanych domów i zabezpieczali kolejne przed zalaniem. Na miejsce ściągnięte zostały dodatkowe jednostki OSP m.in. z Trzciany, Leszczyny, Nowego Wiśnicza, Muchówki, Połomia Dużego, Żegociny, Sobolewa, Pogwizdowa, Siedlca, Lipnicy Murowanej, Żegociny.

Gmina Łapanów i Bochnia ogłosiły alarm przeciwpowodziowy. - Siły natury pokazały swoją straszliwą moc niszczenia. Mamy katastrofalną powódź na terenie gminy Łapanów - poinformował wicestarosta bocheński Ryszard Drożdżak.

Obecnie sytuacja stabilizuje się, woda w Stradomce zaczyna opadać. Prognozy pogody nie są jednak przychylne. Synoptycy krakowskiego IMiGW prognozują dalsze opady deszczu miejscami od 30 do 50 milimetrów, a lokalnie nawet do 60 milimetrów, burze z gradem i silnym wiatrem osiągającym w porywach do 80 kilometrów na godzinę.

- Uwaga! Dziś (21.06) w ciągu dnia i w nocy prognozowane intensywne opady deszczu, burze z gradem i silny wiatr. Możliwe podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe - czytamy w niedzielnym komunikacie SMS Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Fot. Bochnia112

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A