Od poniedziałku ma ruszyć pomoc dla powodzian
access_time 2020-06-22 08:25:00
W niedzielę prezydent Andrzej Duda wziął udział w zwołanym przez wojewodę posiedzeniu Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego zapewnił, że już od poniedziałku będą wypłacane pieniądze dla poszkodowanych w powodziach.

W Małopolsce trwa walka ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Najbardziej dotknięty przez powódź jest powódź Łapanów, w powiecie bocheńskim, gdzie po nocnych opadach z soboty na niedzielę, rzeka Stradomka przerwała wał przeciwpowodziowy i zalała niemal całą miejscowość. Ewakuowano 48 osób, a woda zniszczyła drogi, posesje, sklepy, centrum kultury, żłobek, dwa kościoły.

Prezydent zapewnił, że sytuacja w regionie jest monitorowana i wszystkie służby są w pełnej gotowości. Przekazał, że mieszkańcom, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, beczkowozami będzie dostarczana woda pitna. Podkreślił też, że zapasy powodziowe są w odpowiedniej ilości i będą na bieżąco dostarczane.

- Zaraz będzie szacowanie szkód. Pan wojewoda zapewnił, że już wszystko tak zorganizował, aby od poniedziałku pierwsze wsparcie pomocowe mogło być wnioskowane i dysponowane. Urząd pana wojewody jest do tego przygotowany, żeby dosłownie od jutra wypłata tych pierwszych pieniędzy do 6000 zł w przypadku zalania budynków, żeby już mogła być realizowana. Oczywiście ja będę jeszcze dzisiaj rozmawiał o dalszej pomocy i o całej sytuacji z panem premierem – mówił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył również, że zarówno wojska operacyjne, jak i Wojska Obrony Terytorialnej są gotowe, żeby nieść pomoc pokrzywdzonym powodzią.

Fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Komentarze...