W autobusach włączą klimatyzację, ale bez maseczki ani rusz
access_time 2020-06-24 11:47:00
Od 1 lipca we wszystkich autobusach MPK w Tarnowie ponownie zostanie uruchomiona klimatyzacja. Decyzja spółki to efekt stabilizacji sytuacji epidemicznej w regionie.

Przypomnijmy, w maju Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wyłączyło klimatyzację z obawy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Po otrzymaniu pozytywnej opinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szefostwo spółki zmieniło jednak zdanie i od 1 lipca ponownie ją uruchomi. Zgodnie z wewnętrznymi regulacjami firmy klimatyzacja zacznie działać, gdy temperatura na zewnątrz przekroczy 20 st. C. w dowolnej porze dnia lub na wniosek pasażerów do kierowcy autobusu.

Jednocześnie MPK przypomina o obowiązku noszenia maseczek lub innego okrycia twarzy i nosa. Wciąż obowiązują również limity pasażerów w pojazdach. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem podróżować może tyle osób, ile wynosi 50 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących w autobusie. Połowa miejsc siedzących musi jednak nadal pozostać wolna. Dla przykładu do 12-metrowego autobusu będzie mogło wsiąść 45-50 osób. W mniejszych pojazdach to zwykle ok. 30 osób.

- Regulamin przewozów mówi, że podróżni, którzy zagrażają bezpieczeństwu pozostałych mogą być niedopuszczani do przewozu lub usuwani z naszego pojazdu – mówi prezes MPK, Jerzy Wiatr. - Kierowcy zostali zobowiązani do ścisłego przestrzegania tego zalecenia w zakresie noszenia maseczek. W egzekwowaniu tego obowiązku będzie nam pomagać policja. Przypominamy, że kara za brak maseczki to nawet 500 zł.

Prezes Wiatr podkreśla, że spółka wkłada wiele wysiłku w zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów: prowadzi codzienną dezynfekcję autobusów, kierowcy mają wydzieloną strefę bezpieczeństwa, we wszystkich pojazdach są dyspensery z certyfikowanym płynem antywirusowym na potrzeby pasażerów.

- Noszenie maseczek uzupełnia te działania i ma zasadnicze znaczenie w zamkniętych pomieszczeniach, jakim jest miejski autobus z zamkniętymi oknami – podczas pracy klimatyzacji. W opinii specjalistów noszenie maseczki zmniejsza ryzyko zakażenia o 85%, a zachowanie dystansu o 2 metry od innych ludzi o 80% - dodaje Jerzy Wiatr.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A