Coraz więcej zakażeń koronawirusem w powiecie tarnowskim. Wicestarosta: niebezpiecznie zbliżamy się do strefy żółtej
access_time 2020-08-19 12:44:00
Przybywa zakażeń koronawirusem w powiecie tarnowskim. Liczba aktywnych przypadków wynosi już 111. Jeżeli negatywny trend wzrostowy się utrzyma, wkrótce powiat może zostać wpisany na listę tzw. żółtych stref, które nakładają dodatkowe nakazy i zakazy na mieszkańców.

W środowym komunikacie urzędu wojewódzkiego czytamy o potwierdzonych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 140 osób. To 71 kobiet i 69 mężczyzn, w wieku od roku do 86 lat, z Krakowa (37 osób), powiatu nowotarskiego (26), nowosądeckiego (20), tatrzańskiego (12), tarnowskiego (9), Nowego Sącza (7), limanowskiego (6), krakowskiego (6), gorlickiego (5), wielickiego (3), brzeskiego (2), Tarnowa (2), powiatu oświęcimskiego (2), bocheńskiego (1), chrzanowskiego (1) i wadowickiego (1). 10 osób z tej grupy jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. 

Zeszłej dobry potwierdzono zakażenie koronawirusem u 9 osób z terenu powiatu tarnowskiego: 1 z Koszyc Wielkich, 1 z Zakrzowa, 3 z Rzuchowej, 2 z Gromnika i 2 z Jadownik Mokrych. - Dziś już niestety mamy stwierdzone cztery kolejne zakażenia. To trzy osoby z Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy (dwie opiekunki i terapeuta) i jeden mężczyzna z Rzepiennika Strzyżewskiego. Aktualnie mamy 111 czynnych zakażeń, niebezpiecznie zbliżamy się więc do strefy żółtej. Aby się w niej znaleźć, w przypadku powiatu tarnowskiego musiałoby to być 120 osób - mówi Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.

Lista powiatów, w których wracają obostrzenia jest aktualizowana na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań jest między 6 a 12 na 10 tys. mieszkańców, to wtedy powiat jest zaliczany do żółtej strefy, a jeśli powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, to do strefy do czerwonej.

Co w praktyce oznacza strefa żółta? W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba wprawdzie nosić maseczek lub przyłbic, należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit max. 1 osoba na 4 m kw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 m kw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 m kw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A