Łukasz Maciejewski dla niepełnosprawnych
access_time 2020-08-25 04:20:00
Przez kilka najbliższych miesięcy, raz w tygodniu, Łukasz Maciejewski, tarnowski krytyk i filmoznawca, będzie prowadził dedykowaną osobom z niepełnosprawnościami „Filmową Akademię Integracji”, przedstawiając i objaśniając najciekawsze filmy poruszające szeroko rozumianą tematykę niepełnosprawności w kinie.

„Filmowa Akademia Integracji” to ogólnopolski cykl edukacyjny od wielu lat organizowany przez „Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja”. Jego ideą jest przybliżanie dzieł kinematografii związanych z tematem niepełnosprawności.

Przez dwanaście tygodni, w każdy kolejny wtorek miesiąca, na festiwalowym kanale Youtube (https://www.youtube.com/user/IntegracjaTYiJA/featured) oraz na Facebooku festiwalu – tarnowski krytyk i filmoznawca Łukasz Maciejewski opowie o jednym, wybranym filmie.

Wśród tytułów znajdą się zarówno polskie produkcje, jak „Chce się żyć" w reż. Macieja Pieprzycy, czy „Jak pies z kotem" w reż. Janusza Kondratiuka, jak i zagraniczne („Maudie" w reż Aisling Walsh czy "Zwariować ze szczęścia" Paolo Virzìego), tytuły mniej i bardziej znane. Wszystkie z ostatnich lat. Widzowie dostaną też wskazówki, gdzie omawiany film obejrzeć. Pierwsze spotkanie już 25 sierpnia.


Łukasz Maciejewski:

Wszystko zaczęło się od festiwalu „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie. Wcześniej słyszałem o tej imprezie wiele ciepłych słów od moich przyjaciół – gości festiwalu, Magdy Łazarkiewicz czy Grażyny Błęckiej Kolskiej. To, co zobaczyłem; to, w czym uczestniczyłem, przeszło najśmielsze oczekiwania. Podczas „Integracji...”, nie ma podziału na my-wy-oni. Wszyscy jesteśmy razem. Ciężko chorzy i prawie zdrowi, cierpiący na rozmaite dysfunkcje ciała i duszy, oraz dzielnie się z nimi zmagający. Po tygodniu spędzonym w Koszalinie, w jednym z najpiękniejszych, najbardziej empatycznych składów jurorskich, w jakich zdarzyło mi się pracować, postanowiłem, że samozwańczo mianuję się wiernym i bezinteresownym propagatorem "Integracji...", przyjacielem festiwalu. Jestem szczęśliwy, że nasza kooperacja się zacieśnia, a współpraca rozszerza. Serdecznie zapraszam na „Filmową Akademię Integracji”.

Fot. Wojciech Szwej / Integracja Ty i Ja

Komentarze...