Smogowy dron straży miejskiej sprawdzi, czym palimy w piecach
access_time 2020-09-23 08:58:00
Zbliża się sezon grzewczy a wraz z nim problem smogu. Funkcjonariusze tarnowskiej straży miejskiej znów będą kontrolować piece i paleniska, sprawdzając, czy nie spala się w nich toksycznych, zabronionych odpadów. Nowym sprzymierzeńcem w walce z tym dość powszechnym zjawiskiem będzie dron. Powietrzna kontrola kominów ruszy w najbliższych tygodniach.

Specjalistyczny dron Matrice 2010 V2 został zakupiony w marcu 2020 roku. Urządzenie ma podwieszone laboratorium do badań zawartości dymu, które przedstawia wyniki pomiarów w czasie rzeczywistym.

To jednak nie wszystko. Dron będzie mógł określić, jakiego rodzaju odpady zostały spalone. Strażnicy zostaną wyposażeni w tablety, na których będą widoczne wyniki pomiarów.

Warto przypomnieć, że za spalanie odpadów grozi grzywna w wysokości do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu. Tam kara może wynieść nawet 5 tys. zł. Zabronione jest też palenie drewna, którego wilgotność przekracza 20 procent. W ubiegłym roku Straż Miejska przeprowadziła 189 kontroli palenisk i wystawiła 16 mandatów.

Prowadzenie takiego rodzaju kontroli jest w pełni zgodne z prawem, wszelkie próby powstrzymania pracy dronu i strażników mogą się skończyć grzywną lub postępowaniem przed sądem.

Fot. SM w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A