Pomnik przyrody z Falkowej powalony przez wichurę
access_time 2020-10-06 11:29:00
Słynna 500-letnia "lipa pobłogosławiona" z Falkowej przeżyła setki wichur, jednak ostatniej już nie wytrzymała. W niedzielę silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami i przewrócił je na drogę.

Znajdująca się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Pogórza Ciężkowickiego lipa z Falkowej, została w niedzielę powalona przez silny południowy wiatr. Drzewo rosło na najwyższym wzniesieniu wsi (ponad 400 m. n.p.m.), przy drodze w kierunku Bukowca. Było dobrym punktem orientacyjnym w miejscowości i jednym z najbardziej rozpoznawalnych drzew w regionie. Liczyło ponad 500 lat, a obwód jego pnia wynosił blisko 6 metrów.

Według legendy pod okazałą lipą odpoczywał powracający spod Wiednia król Jan III Sobieski. Władca zauroczony drzewem, wsią i życzliwością jej mieszkańców, nakazał wojskowemu kapelanowi poprosić Boga o błogosławieństwo dla tej ziemi. Zgodnie ze starym przekazem, pobłogosławiona lipa chroniła miejscowość przed kataklizmami i zarazą. Z czasem na jej pniu zawieszono drewnianą kapliczkę, która symbolicznie nawiązywała do wydarzenia sprzed setek lat.

Fot. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego/FB

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A