Emilka z Tarnowa przeszła pionierską operację. Dzięki niej dziewczynka będzie słyszeć i mówić
access_time 2020-10-07 13:00:00
Niespełna dwuletnia Emilka z Tarnowa jest pierwszym dzieckiem w Polsce, któremu wszczepiono implant pniowy. Dzięki operacji, którą przeprowadzili bydgoscy lekarze, dziewczynka niebawem może usłyszeć pierwsze dźwięki.

Mała Emilka nie słyszy od urodzenia. Ma bardzo rzadką, obustronną wadę ucha wewnętrznego – w jednym uchu brak jest prawidłowego ślimaka (aplazja ślimaka), w drugim uchu jest on słabo wykształcony (hipoplazja ślimaka). U dziewczynki nie wykształcił się również nerw przedsionkowo-ślimakowy. Dziecko konsultowane było u wybitnych europejskich specjalistów z zakresu implantów słuchowych, którzy jedyną możliwość rehabilitacji widzieli w implancie pniowym. Rodzice dziewczynki szukali pomocy również za granicą, ale okazało się, że do przeprowadzenia skomplikowanej operacji gotowy jest zespół Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

Pierwsza w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej operacja wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu u małego, 2-letniego dziecka odbyła się 1 października. Operowali dr hab. n. med. Józef Mierzwiński, Kierownik Oddziału Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej, dr n. med. Dariusz Paczkowski, Kierownik Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej oraz wybitny specjalista z dziedziny implantów pniowych, prof. Wolf-Peter Sollmann z Niemiec. Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy dołączył tym samym do elitarnego grona pięciu europejskich ośrodków stosujących tę metodę leczenia u dzieci. Jako jedyny w Polsce - będzie pomagać małym pacjentom z całego kraju.

Wszczepienie implantu pniowego to skomplikowana operacja wymagająca współpracy specjalistów kilku dziedzin – laryngologii, neurochirurgii i audiologii. Metoda polega na wszczepieniu elektrody implantu słuchowego bezpośrednio do pnia mózgu. Ratuje słuch w wyjątkowo trudnych i rzadkich przypadkach, gdy niemożliwe jest zastosowanie implantów ślimakowych.

Po miesiącu od zabiegu Emilce podłączony zostanie procesor dźwięku implantu. Dzieczynkę czeka teraz długa rehabilitacja.

Źródło: Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A