Wyrzeźbił w arbuzie Pałac Sanguszków. Uczeń tarnowskiego "Ogrodnika" w finale WorldSkills Poland
access_time 2020-10-08 09:15:00
Dawid Lisak, uczeń Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych, znalazł się w finale WorldSkills Poland 2020 - konkursu promującego szkolnictwo zawodowe, który co roku wyłania najlepszych młodych fachowców w gotowaniu, cukiernictwie, serwisie restauracyjnym oraz carvingu. Reprezentujący Tarnów wychowanek "Ogrodnika", był jedynym przedstawicielem Małopolski w prestiżowych zmaganiach.

W ubiegłym tygodniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się krajowe finały konkursu WorldSkills 2020, w ramach którego młodzież z całej Polski rywalizowała o bilet do Szanghaju w czterech konkurencjach związanych z szeroko pojętą gastronomią: gotowaniem, cukiernictwem, serwisem i carvingiem. W ostatniej kategorii uczestniczył Dawid Lisak – na co dzień uczeń trzeciej klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

Carving to niezwykle wymagająca sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach wywodząca się z krajów azjatyckich, która w XXI wieku stała się popularna w Europie. W finale tej dyscypliny w stolicy Wielkopolski rywalizowało dziewięciu najlepszych młodych carverów z całego kraju, m.in. z Łodzi, Opola i Malborka. Konkurs podzielony został na dwie rundy, w których sędziowie oceniali nie tylko pomysłowość i kreatywność, ale przede wszystkim technikę i estetykę wykonania, umiejętności dekoratorskie, precyzję cięcia i sposób, w jaki kompozycja została zaprezentowana.

Uczeń tarnowskiej szkoły zaprezentował m.in. pracę z wykonanymi z buraków i kalarepy elementami kwiatowymi (czym nawiązał do historii tarnowskiego „Ogrodnika”) oraz wyrzeźbionym w arbuzie wizerunkiem Pałacu Sanguszków.

Dawid Lisak za udział w krajowym finale otrzymał voucher na warsztaty carvingu oraz dwa zestawy profesjonalnych noży do rzeźbienia, które - jak sam mówi - wspólnie ze zdobytym doświadczeniem na pewno pomogą mu systematycznie rozwijać umiejętności.

Uczniowi w podróży do Poznania jak też w trakcie samego konkursu towarzyszyli dyrektor ZSEO Tarnów Robert Kozioł i Jolanta Kuboń – nauczycielka przedmiotów zawodowych, która przygotowała Dawida do rywalizacji na najwyższym krajowym poziomie.

Fot. Archiwum Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych

Komentarze...