Wspominamy zmarłych. Oni odeszli w minionym roku
access_time 2020-11-02 08:40:00
Dzień Zaduszny to czas, kiedy wspominamy tych, których już nie ma między nami. Przy tej okazji przypominamy związanych z Tarnowem społeczników, ludzi kultury, nauki, sportu, zmarłych w ciągu ostatniego roku.

13 lutego, po ciężkiej chorobie zmarł Antoni Sypek, ceniony tarnowski historyk, działacz społeczny i samorządowy, animator kultury, autor licznych książek, przewodników, monografii, artykułów i reportaży, a także wielu genealogii rodzin tarnowskich. Był założycielem i prezesem Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie oraz organizatorem corocznych kwest na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Miał 74 lata.

7 kwietnia, w wieku 84 lat zmarł Jan Matras – znany tarnowski malarz. Malowanie sprawiało mu przyjemność, robił to z pasją i zaangażowaniem. Wykonał ponad 5000 prac. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych i 18 zbiorowych. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Watykanu (Dom Pielgrzyma). Był wykonawcą licznych niepowtarzalnych i monumentalnych dekoracji i aranżacji, m.in. dekoracji z okazji wizyty Papieża Jan Pawła II w Tarnowie.

4 maja po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. Mateusz Szyszka, pracownik kancelarii tarnowskiej kurii, współtwórca i redaktor portalu Diecezji Tarnowskiej. Ponadto członek zespołu redakcyjnego Pisma Urzędowego Diecezji Tarnowskiej „Currenda” i V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Miał zaledwie 35 lat.

3 czerwca zmarł Marek Kuhl, znany i lubiany lekarz specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Pracował m.in. w Poradni Gastroenterologicznej i Pracowni Endoskopii w Zespole Przychodni Specjalistycznych i Specjalistycznym Szpitalu im. Edwarda Szczeklika. Miał 66 lat.

30 czerwca w wieku 65 lat zmarł Zbigniew Proć, tarnowianin, działacz społeczno-gospodarczy, przedsiębiorca, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, członek Rady Gospodarczej przy prezydencie miasta. Z wykształcenia był ekonomistą, pracował m.in. w bankowości, dyrektorując lokalnemu oddziałowi Banku Przemysłowo-Handlowego, później oddziałowi Alior Banku. Przez osiem lat był prezesem Tarnowskiego Klastra Przemysłowego, prowadził również własną działalność gospodarczą. Jedną z jego pasji było malarstwo. Był pomysłodawcą i wydawcą albumu „Tarnów w malarstwie”, a także inicjatorem wybudowania pomnika króla Władysława Łokietka, który nadał Tarnowowi prawa miejskie.

13 lipca po ciężkiej chorobie zmarła Dorota Jakus-Stoga, znana i ceniona lekarka oddziału ratunkowego szpitala św. Łukasza w Tarnowie, a wcześniej szpitala w Tuchowie. W zbiórkę pieniędzy na jej leczenie zaangażowało się wielu tarnowian, a jej ulubiony Kult zagrał dla niej specjalny koncert charytatywny pod hasłem "Posłuchaj to dla Ciebie". W zawodzie lekarskim przepracowała 30 lat. Choć rodzina, znajomi i przyjaciele szukali ratunku wszędzie, gdzie było to tylko możliwe, niestety nie udało się. Miała 56 lat.

19 lipca po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 79 lat zmarł prof. dr hab. Franciszek Ziejka, polonista, ceniony historyk literatury, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielki przyjaciel Tarnowa i ziemi tarnowskiej, honorowy obywatel Tarnowa. Pochodził  z Radłowa, który często odwiedzał, zaglądał też do Tarnowa, żywo interesując się wszelkimi zmianami i rozwojem miasta. To m.in. dzięki jego zaangażowaniu i dużej pomocy mogła powstać – jako pierwsza w Polsce – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. Nic też dziwnego, że podczas inauguracji pierwszego roku akademickiego tarnowskiej uczelni, która odbyła się 15 października 1998 r., właśnie prof. dr hab. Franciszek Ziejka wygłosił wykład inauguracyjny.

22 lipca po ciężkiej chorobie zmarł Andrzej Ziembowski, wiceprezes Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych START, konsultant ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Tarnowa. Od wielu lat działał na rzecz rozwoju sportu paraolimpijskiego Tarnowie, ale też w całej Polsce. Jako zawodnik odnosił sukcesy zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Był wielokrotnym rekordzistą i medalistą mistrzostw Polski w pływaniu. Wśród największych jego sukcesów należy wymienić trzy złote medale wywalczone podczas Otwartych Mistrzostwach Niemiec w Berlinie czy też występ w finale mistrzostw świata w Argentynie. Reprezentował Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach w 2004 roku, gdzie dotarł do finału. Miał 66 lat.

15 sierpnia zmarł Marian Kołodziejczyk, znany tarnowski artysta i nauczyciel. Był kierownikiem pracowni plastycznej w tarnowskim Pałacu Młodzieży. Pracował też w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych oraz jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym i w III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Stworzył około 200 obrazów olejnych, tyle samo grafik (drzeworytów, linorytów i gipsorytów), wiele dziesiątek obrazów akwarelowych i pastelowych, wiele projektów plakatów i medali okolicznościowych. Miał 94 lata.

29 sierpnia zmarł ks. prałat dr hab. Michał Bednarz, wybitny biblista, duszpasterz podziemnej „Solidarności” i opiekun osób internowanych podczas stanu wojennego. W trudnych chwilach udzielał działaczom tarnowskiego podziemia antykomunistycznego nie tylko wsparcia kapłańskiego i duchowego, ale także świadczył konkretną pomoc materialną. Pochodził ze Skrzyszowa, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Przez wiele lat był wykładowcą egzegezy Nowego Testamentu, historii zbawienia, teologii biblijnej, archeologii i geografii Palestyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, w Instytucie Teologicznym w Tarnowie i na Wydziale Teologicznym - Sekcja w Tarnowie. Miał 81 lat.

18 września po ciężkiej chorobie odeszła Dorota Skrzyniarz. Była dziennikarką, nauczycielką i wychowawczynią, m.in. w Zespole Szkół Budowlanych i w Szkole Podstawowej nr 24 w Tarnowie. Po wygraniu w Tarnowie wyborów prezydenckich przez Ryszarda Ścigałę, którego kampanii wyborczej szefowała, została jego zastępczynią, zajmując się przede wszystkim edukacją, kulturą, promocją samorządu i komunikacją społeczną. Miała 57 lat.

21 września zmarła księżna Klaudia Anna Elżbieta des Roys d’Eschandelys, matka księcia Pawła Sanguszki, którego dziadek, Roman Sanguszko był ostatnim właścicielem posiadłości na Gumniskach. W 1991 r. wraz z synem Pawłem po raz pierwszy odwiedziła Tarnów. Mieszkańcy przyjęli ich z wielkim entuzjazmem, a książę Paweł odebrał wówczas tytuł honorowego obywatela miasta. Księżna zmarła w Sao Paulo w Brazylii w wieku 81 lat.

7 października w wieku 93 lat odszedł ks. prałat Adam Nowak, wieloletni duszpasterz osób głuchoniemych w diecezji tarnowskiej, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i Instytutu Teologicznego w Tarnowie, dyrektor Archiwum Diecezjalnego, Kanonik Gremialny Kapituły Katedralnej w Tarnowie. W 1983 roku otrzymał papieski tytuł Kapelana Jego Świątobliwości.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A