Ratownik medyczny z Tarnowa zmarł na COVID-19. Bliscy apelowali do ozdrowieńców o oddawanie osocza
access_time 2020-11-05 12:46:00
W brzeskim szpitalu zmarł Stanisław Czermak, ratownik medyczny z Tarnowa. Mężczyzna trafił na oddział w stanie krytycznym. Leżał nieprzytomny pod respiratorem. Miał 62 lata. Rodzina i przyjaciele ratownika od kilku dni za pośrednictwem mediów społecznościowych apelowali do ozdrowieńców posiadających grupę krwi A RH- o oddawanie osocza. Niestety nie doczekał terapii.

Informację o śmierci Stanisława Czermaka przekazali w mediach społecznościowych jego koledzy z pogotowia ratunkowego.

- Miał ogromne poczucie humoru, nie raz rozbawiał wszystkich do łez. Swoim pozytywnym usposobieniem dodawał otuchy i sprawiał, że zły dzień stawał się dla każdego lepszy. Dzisiaj odszedł na wieczny dyżur nasz kolega Staszek. Wieloletni pracownik Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie. Doświadczony kierowca karetki, ratownik medyczny, dyspozytor medyczny, kolega i przyjaciel - napisali ratownicy medyczni.

Jak nam powiedział Krzysztof Krzemień z tarnowskiego pogotowia ratunkowego, Stanisław Czermak chorował na COVID-19 od dwóch tygodni. - W drugim tygodniu nastąpiło gwałtowne pogorszenie zdrowia i musiał zostać podłączony do respiratora. Był nieprzytomny od kilku dni. Dziś nadeszła smutna wiadomość, że jednego z nas już nie ma. Jesteśmy zszokowani, nie wiem, czy Staszek miał choroby współistniejące, my nic o tym nie wiedzieliśmy - mówi Krzysztof Krzemień.

Przypomnijmy, osocze z krwi ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami. Można je oddawać zarówno w krakowskim RCKiK, jak i we wszystkich oddziałach terenowych. W Tarnowie można to zrobić w oddziałach RCKiK, działających przy szpitalu im. Edwarda Szczeklika i przy szpitalu im. św. Łukasza. Osocze w obu punktach pobierane jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7.15 do 11.30. W oddziale przy szpitalu im. św. Łukasza krew będzie można też oddać podczas specjalnej akcji w najbliższą niedzielę, 8 listopada, w godzinach od 8 do 11.30.

Fot. FB / Ratownicy Medyczni Pogotowie Ratunkowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A