Ciastka w kształcie kobiecej piersi mają przypominać o profilaktyce onkologicznej
access_time 2020-11-24 07:33:00
W ofercie tarnowskiej cukierni Ana Belle Patisserie pojawił się nowy deser, stworzony z okazji 10. edycji festiwalu ArtFest, ktra w tym roku wyjątkowo łączy sztukę z profilaktyką nowotworową. To "Cycuszki ArtFestowe" - ciasteczka w kształcie kobiecych piersi, które mają zwrócić uwagę, jak ważne są kontrolne badania i wspomóc fundację promującą profilaktykę wczesnego wykrywania raka piersi.

23 grudnia minie 10 lat od śmierci twórcy ArtFest-u, Bogusława Wojtowicza. Charyzmatyczny dyrektor ówczesnej Galerii Miejskiej BWA zmarł w wieku 54 lat z powodu choroby nowotworowej. Przy okazji okrągłej rocznicy, w tegorocznej edycji festiwalu organizowanej przez tarnowskie BWA, zdecydowano się połączyć sztukę z problematyką onkologiczną. Na pomysł "Cycuszków ArtFestowych" wpadła dyrektor placówki Ewa Łączyńska-Widz, a produkcją nietypowych ciastek zajęła się cukiernia Ana Belle Patisserie, znajdująca się przy Palcu Kazimierza Wielkiego w Tarnowie. – Te ciasteczka to takie małe, jadalne dzieła sztuki. Idealnie się wpisują w tegoroczną edycję naszego festiwalu. A że w tym roku mamy mocno ograniczony kontakt z publicznością, wychodzimy poza instytucję i w zaskakujący sposób łączymy sztukę przy jednoczesnej edukacji mieszkańców. Dodatkowo spieramy lokalny biznes – mówi Ewa Łączyńska-Widz.

Nabywając "Cycuszki ArtFestowe" można wspomóc fundację promującą profilaktykę prozdrowotną i profilaktykę chorób nowotworowych. 2 zł z każdego zakupionego ciastka trafia na konto organizacji „Kochasz Dopilnuj", której sztandarowym projektem jest akcja „Pomacaj się”.

W sprzedaży są ciasta m.in. o smaku orange spritz, marakuja, mus korzenny, kokosowa czekolada, palona czekolada z maliną, ajerkoniak z porzeczką. W kolejnych tygodniach mają pojawić się też nowe smaki. ArtFestowe ciastka będą dostępne w ofercie cukierni do końca festiwalu, czyli do 20 grudnia.

Przypomnijmy, że w ramach ArtFestu zaplanowano też wystawę „PomacajSię”, na której będzie można obejrzeć portrety kobiet doświadczonych rakiem piersi. Wernisaż online z udziałem Lidii Dyndor, jednej z autorek kampanii społecznej, odbędzie się w najbliższy czwartek o godz 18.30. Wystawie towarzyszyć będzie również pokaz materiałów filmowych i edukacyjnych, zrealizowanych przez Centrum Zdrowia Tuchów w ramach projektu „Zrób to mammo!”. Spotkanie dostępne będzie na kanale YouTube i FB BWA Tarnów.

Fot. Ana Belle Patisserie

Komentarze...