Komisja ds. pedofilii zajmie się księdzem z diecezji tarnowskiej
access_time 2020-11-27 09:02:00
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zgłosił do komisji ds. pedofilii sprawę molestowania chłopców przez ks. Stanisława P. z diecezji tarnowskiej. Zdaniem duchownego tuszował ją ówczesny biskup tarnowski, a dziś metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

O swoich działaniach ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski poinformował na blogu.

- Zgłosiłem dziś do Komisji ds. pedofilii pierwszą sprawę. Chodzi o molestowanie przez ks. Stanisława P. diecezji tarnowskiej kilkunastu chłopców. Ówczesny biskup tarnowski, dziś arcybiskup Archidiecezja Katowicka, Wiktor Skworc dowiedział się o tym w 2002 r. od rodziców pokrzywdzonych i nauczycieli w Woli Radłowskiej, ale sprawę zatuszował, a sprawcę wysłał na Ukrainę, gdzie dokonał on kolejnych molestowań dzieci. Po jego powrocie do Polski w 2008 r. skierował go do pracy duszpasterskiej w parafii w Krynicy-Zdroju, gdzie duchowny ów uczył w szkole podstawowe. Dopiero po interwencji jednego z pokrzywdzonych w 2010 r. ks. P. został przeniesiony do Domu Księży Emerytów w Tarnowie. Jednak z tego domu sprawca swobodnie wyjeżdżał do różnych parafii, mając nadal kontakt z dziećmi. Przez kilka lat pomagał w jednej z parafii, chodząc po kolędzie i mając kontakt z ministrantami - napisał ks. Isakowicz-Zaleski.

Przypomnijmy, że ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski był jednym z kandydatów do państwowej komisji ds. pedofilii. Jego kandydaturę zgłosił klub Koalicji Polskiej. Kapłan nie otrzymał jednak wymaganej liczby głosów. Przeciwko była większość posłów PiS, ale też Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Tuż po lipcowym głosowaniu napisał na swoim profilu FB, że nie jest zdziwiony wynikiem głosowania, bo jak stwierdził władze Prawa i Sprawiedliwości musiały odwdzięczyć się władzom Kościoła za ich niezmienne poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Dodajmy, że przeciwko kandydaturze ks. Isakowicza-Zaleskiego zagłosowały dwie posłanki z ziemi tarnowskiej: Anna Pieczarka (PiS) i Urszula Augustyn (KO).

W skład Komisji wchodzi siedem osób. Trzech członków komisji powołał Sejm (Barbarę Chrobak, Hannę Elżanowską i Andrzeja Nowarskiego), jednego Senat (Agnieszkę Rękas), jednego prezydent (Justynę Kotowską), jednego premier (Elżbietę Malicką) i jednego rzecznik praw dziecka (Błażeja Kmieciaka).

Komentarze...