Koniec sezonu rowerów miejskich
access_time 2020-12-01 08:37:00
1 grudnia kończy się kolejny sezon funkcjonowania tarnowskich rowerów miejskich. W ciągu dziesięciu miesięcy wypożyczono je 10 tysięcy razy. Rowery przejechały ponad 19 tysięcy kilometrów, a wypożyczający spędzili na nich łącznie niemal 4,5 tysiąca godzin, co daje w sumie ponad 186 dni. Rowery wrócą na ulice Tarnowa 1 marca przyszłego roku.

System Tarnowski Rower Miejski działa w naszym mieście już ponad dwa lata i ma już prawie 7 tysięcy zarejestrowanych użytkowników.

Miniony sezon, z powodu pandemii koronawirusa, był trudny także dla operatora systemu, firmy Nextbike. Od 1 kwietnia, czyli miesiąc po rozpoczęciu tegorocznego sezonu, do 6 maja wypożyczanie rowerów było zakazane. Później pojazdy i stacje musiały być systematycznie dezynfekowane. Mimo to bilans sezonu przedstawia się zupełnie dobrze. Tarnowskie rowery w minionych dziewięciu miesiącach wypożyczono aż 10 tysięcy razy. Najczęściej początkiem podróży jednośladem była stacja przy parku Strzeleckim – skorzystało z niej prawie 16 procent wypożyczających. Popularnością cieszyły się też stacje przy placu Jana Szczepanika, dworcu PKP i placu Kazimierza. Najczęściej pokonywane trasy także dotyczyły tych stacji – w różnych konfiguracjach. Średni czas przejazdu wyniósł niespełna pół godziny.

Dodajmy, że w tym sezonie zamontowano sześć dodatkowych stacji rowerowych i przybyło 60 rowerów, w tym 10 z siodełkami dla dzieci. W centrum miasta oraz w Mościcach zamontowano łącznie trzy rowerowe wiaty bike and ride, a na kilkunastu ulicach w mieście pojawiły się pierwsze w Tarnowie kontraruchy, będące ukłonem w stronę cyklistów.

Komentarze...