Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek covidowych w Tarnowie i regionie
access_time 2020-12-03 10:29:00
W związku z malejącą liczbą zakażeń koronawirusem oraz utrudnionym dostępem do szpitali pacjentów ze schorzeniami innymi niż Covid-19, w całej Małopolsce zredukowano liczbę łóżek covidowych. Szpitale wnioskowały o to do wojewody małopolskiego.

Na problem z dostępem do odpowiedniej opieki dla pacjentów niecovidowych zwracał kilka tygodni temu Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. - Rzeczywiście nie ma teraz problemu z przyjęciem pacjenta covidowego, który wymaga hospitalizacji. Problemem są przyjęcia pacjentów ujemnych w wymazach. Wojewoda powinien zdjąć z nas decyzje obligujące nas do tworzenia łóżek, które mają czekać na pacjenta covidowego. One są płacone symbolicznie, nie tak jak na Narodowym przez NFZ - mówił na antenie radia Kraków dyrektor Marcin Kuta.

Podobna sytuacja jest w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza, gdzie pomimo wykonywania operacji ratujących życie na kardiologii, chirurgii, neurochirurgii i urologii, przyjmowania onkologicznych pacjentów, czy prowadzenia radioterapii, zgodnie z decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia, wstrzymano przyjęcia, które nie służą ratowaniu życia.

W szczycie epidemii, tj. w listopadzie br. dla pacjentów zakażonych przygotowanych było ponad cztery tysiące łóżek w szpitalach w regionie. Jak mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, "pozwoliło to zachować bezpieczny bufor". Teraz gdy epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 nieco spowolniła, wojewoda zdecydował się na przywrócenie bazy łóżkowej.

- W trosce o życie i zdrowie Małopolan stopniowo i racjonalnie przywracamy bazę tzw. „łóżek niecovidowych”, elastycznie dostosowując ich liczbę do bieżących potrzeb. Dzięki takim działaniom zachowujemy równowagę systemu opieki szpitalnej. Pamiętajmy jednak, że epidemia się nie skończyła, a od postawy każdego z nas zależy, czy optymistyczny trend zostanie utrzymany. Dlatego w dalszym ciągu prosimy o przestrzeganie wszystkich wprowadzonych obostrzeń – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Warto dodać, że jeszcze dwa tygodnie temu w szpitalach w Małopolsce przebywało 2500 pacjentów z podejrzeniem i zakażeniem SARS-CoV-2. Obecnie hospitalizowanych jest o 850 mniej osób.

W Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza SPZOZ w Tarnowie odblokowanych zostanie około 50 covidowych łóżek, a w Specjalistycznym Szpitalu im. Edwarda Szczeklika pula łóżek dla pacjentów z Covid-19 zostanie zmniejszona o 20.

- W sumie, w całym województwie, na przełomie listopada i grudnia br. dla pacjentów niezakażonych SARS-CoV-2 przywróciliśmy ok. 700 łóżek szpitalnych. Takie postępowanie, w ścisłej współpracy z małopolskimi szpitalami i NFZ, pozwala na elastyczne reagowanie na zmieniającą się sytuację pandemiczną – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodajmy, że na dzień dzisiejszy w Małopolsce na 3021 łóżek dla pacjentów z koronawirusem zajętych jest 1440. Zajętych jest także 171 z 311 dostępnych respiratorów. W czwartek w Małopolsce stwierdzono 646 nowych przypadków koronawirusa i 50 zgonów, z czego 23 były wynikiem chorób współistniejących. W powiecie tarnowskim odnotowano 25 zakażeń (2 osoby zmarły z powodu chorób współistniejących), a w Tarnowie 29 nowych przypadków oraz 2 zgony, również z powodu chorób współistniejących.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A