Opublikowano mapę punktów szczepień przeciw COVID-19. Gdzie zaszczepisz się w Tarnowie?
access_time 2021-01-05 11:33:00
Na stronach rządowych udostępniono mapę z lokalizacjami punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju. Lista ma być na bieżąco aktualizowana. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień.

W Tarnowie trwają szczepienia w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza i Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika. Punktów szczepień będzie jednak więcej. Na opublikowanej przez rząd liście znalazło się 10 placówek. Są to:

  • Centrum Medyczne "KOL-MED", Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarnowie, pl. Dworcowy 6,
  • Zespół Przychodni Specjalistycznych, ul Mostowa 6,
  • PZU Zdrowie Centrum Medyczne, ul. PCK 26,
  • Miejska Przychodnia Lekarska nr 3, Wałowa 22,
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Miejska Przychodnia Lekarska nr 5, ul. Długa 18,
  • CenterMed Sp. z o.o. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Diagnostyczno-Lekarska Filia Nr 2, ul. Pułaskiego 92,
  • nMedica Spółka Cywilna Krzysztof Nachel, Sebastian Nachel, ul. Słowackiego 33-37,
  • Miejska Przychodnia Lekarska nr 1 - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Chemiczna 12,
  • Miejska Przychodnia Lekarska nr 4, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, os. Niepodległości 3A,
  • Mościckie Centrum Medyczne, ul. Kwiatkowskiego 15.

Pełna lista punktów szczepień z podziałem na województwa dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

Proces szczepień – zgodnie z programem - jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap 0, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach etapu 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków. Według ostatnich zapowiedzi rządu, etap ten rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego.

W etapie 2 szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

r./PAP

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A