W centrum Tarnowa staną parklety. Co to takiego?
access_time 2021-01-26 10:22:00
W centrum Tarnowa pojawią się parklety. To rodzaj ławek z małym ogródkiem. Na początek zostaną zamontowane na ulicy Wałowej, później na innych ulicach starego miasta.

Idea parkletów, czyli kieszonkowych parków ulicznych z miejscami do siedzenia wywodzi się z San Francicso. Są bardzo popularne w Europie i coraz popularniejsze w Polsce. Pomysł spodobał się też mieszkańcom Tarnowa, którzy poparli projekt ich budowy w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego. Mini parki miały być gotowe już jesienią ubiegłego roku, jednak na przeszkodzie stanęły opóźnienia w realizacji przetargu. W połowie stycznia Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie wyłonił wykonawcę, który zaprojektuje trzy parklety na ulicy Wałowej: w sąsiedztwie ul. Goldhammera, nieopodal powstającego centrum multimedialnego i obok KRUS-u. Pierwszy ma mieć układ figur geometrycznych, o różnych wysokościach, dwa kolejne będą miały formę półotwartą, przypominającą kształt liter C lub L. Wszystkie będą wyposażone w miejsca do siedzenia, donice z drzewami lub kwiatami, kosze na śmieci. Wykonawca ma przedstawić po trzy propozycje dla każdego parkletu, uwzględniając lokalizację, której częścią się stanie.

- Chodzi nam o to, by były to miejsca estetyczne i wygodne, takie w których będziemy chcieli usiąść, odpocząć, porozmawiać czy zjeść coś – tłumaczy Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji.

Wykonanie dokumentacji będzie kosztować 56 tys. zł. Projekty do końca marca przygotuje firma ze Zgórska, która wygrała postępowanie przetargowe. Szacunkowy koszt jednego parkletu to ok. 50 tys.

Drugie postępowanie przetargowe – na opracowanie koncepcji rewitalizacji całego starego miasta – zostanie powtórzone. Ma wyłonić projektanta, którego zadaniem będzie zaproponowanie nowego wizerunku nie tylko ul. Wałowej, ale również Szerokiej, Bernardyńskiej, górnego odcinka Lwowskiej, placu Drzewnego i Kołłątaja, a także górnej części Dąbrowskiego oraz Kupieckiej, Wielkich Schodów i placu Ofiar Katynia.

Jak informuje magistrat, koncepcja ma pokazać, jak Wałowa powinna łączyć funkcje ulicy, deptaku oraz strefy spotkań, tak by – zachowując zabytkowy charakter – była miejscem integracji i wypoczynku. Przyjazna i bezpieczna przestrzeń – to podstawowe oczekiwania jeśli chodzi o koncepcję modernizacji przyległych ulic. Kolejnym jest oczekiwanie, by projekt zasugerował, jak podkreślić ich unikalny, historyczny charakter. Zadaniem wykonawcy, oprócz kwestii technicznych i finansowych, będzie wskazanie miejsc dla terenów zielonych: krzewów, drzew, rabat kwiatowych – a także dla ogródków kawiarnianych, fontann, ławek czy też koszy na śmieci i stojaków rowerowych. Koncepcja ma również zawierać propozycje nowych nawierzchni oraz komponującego się z otoczeniem oświetlenia ulicznego.

Fot. Parklet w Łodzi / źródło: By Zorro2212 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51203650

Komentarze...