Tarnów nie zawiesi partnerstwa z Tarnopolem? Wg Kwaśnego nazwanie stadionu im. bandyty z UPA to okazja do odświeżenia stosunków
access_time 2021-03-22 12:00:00
Władze Tarnowa wciąż unikają zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie haniebnej decyzji deputowanych Tarnopola, którzy nadali tamtejszemu stadionowi imię Romana Szuchewycza, głównego dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i nazistowskiego kolaboranta. Podczas ostatniego posiedzenia komisji statutowej, radni poparli propozycję prezydenta Romana Ciepieli, by skonsultować się w tej sprawie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Przypomnijmy, radni Tarnopola nazwali lokalny stadion miejski imieniem Romana Szuchewycza, głównego dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), odpowiedzialnej za masowe ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W reakcji na tę inicjatywę, umowę partnerską z Tarnopolem zawiesił prezydent Zamościa, a podobne kroki zapowiadają samorządowcy z Nysy, Chorzowa i Elbląga. Skandaliczną sytuację potępili też m.in. polskie MSZ, IPN, ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion i Centrum Szymona Wiesenthala. Tymczasem Tarnów, który od kilkunastu lat związany jest z ukraińskim miastem umową partnerską, wciąż uchyla się od zajęcia jednoznacznego stanowiska. Jakiś czas temu prezydent Roman Ciepiela zapowiadał, że decyzję o ewentualnej reakcji podejmie po konsultacji z IPN i w porozumieniu z radnymi. Teraz chce konsultować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Przeciwnikiem zrywania, czy nawet zawieszania partnerstwa jest natomiast radny Jakub Kwaśny, który twierdzi, że taka reakcja nie przyniesie pożądanych skutków. Jako przykład podaje francuską gminę Saint-Jean-de-Brayegminę, która przed rokiem zerwała stosunki partnerskie z podtarnowskim Tuchowem.

- Najłatwiej jest zerwać partnerstwo, odwrócić się na pięcie, tupnąć nogą! Ku uciesze tych, którzy jeszcze nie tak dawno oburzali się na francuskich samorządowców za zerwanie współpracy z Tuchowem. Skutek jaki odnieśli Francuzi? A no żaden! Czy radni zmienili decyzję? Nie - napisał na swoim profilu FB Jakub Kwaśny, przewodniczący rady miejskiej w Tarnowie (pisownia oryginalna).

W zamian radny Kwaśny proponuje, by zaprosić mieszkańców Tarnopola do Tarnowa i wytłumaczyć im polskie stanowisko w sprawie Romana Szuchewycza.

- Wszyscy byliśmy chyba zgodni. Nacjonalizm i dyskryminacja innych nigdy nic dobrego nie wróży. Tak w wydaniu polskim jak i ukraińskim. Ta historia jest dla nas bolesna, dlatego tym bardziej warto o niej rozmawiać i edukować. Nie podoba nam się decyzja radnych Tarnopola, ale... To najlepsza okazja nie do zrywania współpracy, ale jej odświeżenia! I rozmowy o trudnej historii. Zaprośmy młodzież i mieszkańców Tarnopola właśnie do Tarnowa! Wytłumaczmy dlaczego to dla nas tak bolesne! Podobne stanowisko zaprezentował przewodniczący Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - pan Stanisław Siadek w rozmowie ze mną w czwartek. Wyrazić niezadowolenie - Tak! Ale darować sobie pisemne protesty i wypowiadanie umowy o współpracy bo to nic nie da - przekonuje Kwaśny.

Brak zdecydowanej reakcji władz Tarnowa krytykuje m.in. Dariusz Niemiec, działacz Solidarnej Polski, który wcześniej wystosował w tej sprawie list do prezydenta Romana Ciepieli - Apeluję o zerwanie tej hańbiącej „umowy partnerskiej”, ale część tarnowskich polityków, mających ostateczny wpływ na tę sprawę uważa, że to świetna okazja do przekucia „partnerstwa” w bardziej realną relację. Jakimi dziwnymi ścieżkami logiki podążają autorzy takich haseł? - pyta retorycznie Dariusz Niemiec.

Na zdj. Kurhan Kresowy na Starym Cmentarzu w Tarnowie, gdzie co roku 11 lipca odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej. Ocenia się, że w wyniku zaplanowanej masowej eksterminacji Polaków, w latach 1943-1945 zginęło 100 tys. z półtora miliona naszych rodaków zamieszkujących tereny Galicji Wschodniej. Kolejne 300-400 tys. osób zostało zmuszonych do ucieczki. Sprawcami ludobójstwa byli nacjonaliści ukraińscy z organizacji OUN-UPA i ludność ukraińska uczestnicząca w mordach swoich polskich sąsiadów.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A