Sto armat produkowanych w ZMT trafi na eksport. Pacana: Załoga nie będzie musiała martwić się o pracę
access_time 2021-03-30 11:06:00
Zakłady Mechaniczne w Tarnowie podpisały umowę na dostawę 100 sztuk armat przeciwlotniczych ZU-23-2CP dla klienta zagranicznego. Szczegóły kontraktu i jego wartość objęte są tajemnicą handlową. Wiadomo jednak, że broń ma trafić na rynek afrykański.

- Jest to kontrakt na dostawę stu zestawów 23 mm podwójnych armat przeciwlotniczych ZU-23-2CP dla klienta zagranicznego, z przeznaczeniem na rynek afrykański. Umowa zawiera również opcję na dostawę kolejnych 40 do 60 armat w przyszłym roku. To bardzo dobra informacja dla Zakładów Mechanicznych. Ta umowa pozwoli nam na realizację Planu Rzeczowo-Finansowego i wykorzystanie naszych zdolności produkcyjnych przynajmniej do końca tego roku. Załoga nie będzie się więc musiała martwić o pracę, bo jest jej aż nadto – powiedział w rozmowie z Defence24.pl Robert Pacana, wiceprezes ZMT ds. produkcji.

To już kolejna tego typu umowa zawarta przez Zakłady Mechaniczne. Podobny kontrakt na 100 armat firma podpisała rok temu.

Armata przeciwlotnicza ZU-23-2 to środek walki z celami powietrznymi na odległości do 2500 m i wysokości 1500 m. Klienci doceniają ją głownie za niezawodność, skuteczność i łatwość obsługi. Armata przeznaczona jest do bezpośredniej osłony wojsk i ważnych obiektów przed atakiem z powietrza. Właściwości konstrukcyjne armaty umożliwiają wykorzystanie jej do zwalczania lekko opancerzonych celów naziemnych i punktów ogniowych na odległości do 2000 m. ZU-23-2CP może zwalczać przeciwnika przy wykorzystaniu 23 mm amunicji przeciwpancerno-zapalająco-smugowej API (BZT), odłamkowo-burząco-zapalająco-smugowej HEI-T (OFZT) oraz przeciwpancernej podkalibrowej smugowej APDS-T i FAPDS-T.

Jak informuje spółka, umowa na armaty ma zostać zrealizowana do końca tego roku.

Fot. ZMT Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A