W Tarnowie trwają szczepienia służb mundurowych. Po świętach kolej na prokuratorów: "zasadniczo wszyscy chcą się zaszczepić"
access_time 2021-03-31 12:57:00
W poniedziałek, 29 marca w całym kraju rozpoczęły się szczepienia prokuratorów i asesorów przeciwko COVID-19. Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie wynika, że zdecydowana większość prokuratorów zadeklarowała chęć przystąpienia do szczepień. Tu jednak szczepienia mają ruszyć dopiero po świętach.

Prokuratorzy w minionych tygodniach składali deklaracje chęci przystąpienia do szczepienia. Jak poinformował prokurator Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, w całym okręgu pracuje 60 prokuratorów a zainteresowanie szczepieniami jest ogromne. - Zasadniczo wszyscy chcą się zaszczepić. Są może pojedyncze przypadki osób, które z różnych względów, np. zdrowotnych nie wyraziły takiej chęci. Szczepienia rozpoczną się zaraz po świętach, 7 kwietnia - powiedział prok. Sienicki.

Prokuratorzy szczepieni będą szczepionką AstraZeneca. Za organizację szczepień odpowiada wyznaczony koordynator, który zgłasza do odpowiednich punktów osoby zainteresowane szczepieniem. W Tarnowie jest to Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza.

Opozycja krytykuje

Przypomnijmy, zgodnie z opublikowanym w połowie stycznia rozporządzeniem Rady Ministrów, w ostatniej fazie pierwszego etapu szczepień znaleźli się m.in. żołnierze, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, funkcjonariusze CBA, SWW, SKW czy Służby Więziennej.

Minister w KPRM Michał Wójcik podkreślał, że "prokuratorzy są na pierwszej linii frontu walki z pandemią" i dlatego znaleźli się w pierwszej grupie kolejności szczepień. Z kolei minister Michał Dworczyk wskazał, że prokuratorzy są jedną z grup osób kluczowych z punktu widzenia całego procesu funkcjonowania państwa.

Decyzja rządu była szeroko krytykowana, m.in. przez szefa klubu parlamentarnego KO Cezarego Tomczyka, który zwrócił się do premiera o usunięcie prokuratorów z grupy osób, którym będzie przysługiwać premiowane miejsce do szczepień przeciw COVID-19. Według szefa klubu KO, był to "ukłon w kierunku ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, kosztem Polek i Polaków".

O rezygnację ze szczepienia w pierwszej grupie apelowali na początku lutego prokuratorzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Prokuratorów Lex Super Omnia. Zarząd LSO uważał, że jest to wyraz wyjątkowego podejścia władzy politycznej do instytucji prokuratury i "kolejna nagroda, która ma wpłynąć na indywidualne zachowania prokuratorów".

Według LSO władza stawia "prokuratorów w roli "kasty", która zyskuje konkretne przywileje przed innymi, niemniej zagrożonymi, lecz mniej hołubionymi grupami zawodowymi". Chodziło m.in. o nieobjęcie szczepieniami pozostałych pracowników prokuratury, asystentów prokuratorskich, a także środowiska sędziowskiego i innych pracowników wymiaru sprawiedliwości, dzieląc ich na "lepszych i gorszych".

Stowarzyszenie prokuratorów zmieniło stanowisko po tym, jak 25 marca Rada Ministrów wydała rozporządzenie włączające pracowników wymiaru sprawiedliwości do pierwszego etapu szczepień.

Pierwsi tarnowscy policjanci zaszczepieni

Przeciwko COVID-19 zaszczepili się już natomiast pierwsi mundurowi z Tarnowa. Zapisy rozpoczęły się na początku marca, a same szczepienia ruszyły tydzień wcześniej, niż zakładano. Pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca przyjęli mundurowi 26 marca.

Na razie zaszczepiło się 110 policjantów z Tarnowa, ale chęć zadeklarowało 240. To oznacza, że na tę chwilę blisko połowa tarnowskich policjantów przyjmie po dwie dawki szczepionki. Jak zaznacza rzecznik prasowy tarnowskiej policji, asp. sztab. Paweł Klimek, listy są otwarte i chętni wciąż mogą się zapisywać. - To ważne, aby jak najwięcej policjantów skorzystało z tej możliwości. Szczepienie wśród służb mundurowych jest niezwykle istotne. To ludzie, którzy codziennie znajdują się na pierwszej linii frontu. Aby ratować innych sami jednak muszą żyć i być zdrowym. Dlatego zachęcamy do tego, aby się zaszczepić - mówi rzecznik.

W Straży Miejskiej, która liczy 49 pracowników mundurowych, zaszczepiło się na razie 14. Kolejne dawki zostaną im przydzielone przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, która nadzoruje szczepienia w Tarnowie. To samo dotyczy mundurowych z Państwowej Straży Pożarnej - tych zaszczepiło się na razie 15.

Szczepienia tej grupy mają się zakończyć pod koniec kwietnia.

ac/PAP. Fot. KMP w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A