Prezydent Andrzej Duda na placu budowy mostu w Ostrowie
access_time 2021-05-20 22:11:00
- Konieczność stworzenia możliwości przedostania się na drugą stronę Dunajca była oczywista i była niezwykle pilna - mówił prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej wizyty na terenie placu budowy mostu na Dunajcu w Ostrowie.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał swoją ubiegłoroczną wizytę w Wierzchosławicach. Wspominał, że rozmawiał wówczas z mieszkańcami o pilnej potrzebie budowy mostu.

- Przede wszystkim chcę powiedzieć, że bardzo się cieszę, że ta inwestycja jest realizowana. Pan starosta delikatnie wrócił do sytuacji, która miała tu miejsce ponad rok temu, w styczniu 2020 roku, gdy z okazji 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa byłem w pobliskich Wierzchosławicach, i wtedy grupa mieszkańców rzeczywiście rozmawiała tu ze mną. Były to osoby bardzo zdenerwowane, zdesperowane. Mówiły o trudnościach życiowych, codziennych, wynikających z braku tej przeprawy mostowej; że jest to ogromny problem komunikacyjny dla mieszkańców miejscowości po zachodniej stronie Tarnowa i rzeczywiście jest to dramat dla wszystkich, którzy muszą stąd dojeżdżać. A przecież Tarnów, który znajduje się tu, za Dunajcem, stanowi w większości wypadków ich centrum aktywności: życiowe i zawodowe – pobliskie zakłady - mówił prezydent.

- Do marca przyszłego roku z całą pewnością powinna być tu już otwarta normalna przeprawa mostowa, w pełni wydolna, w pełni przepustowa, nowoczesna, funkcjonująca i absolutnie nie tylko zastępująca tę poprzednią, starą, która się zniszczyła, która została zamknięta przez nadzór budowlany – ale przede wszystkim taka, która przez dziesięciolecia będzie mogła służyć mieszkańcom Ostrowa, Wierzchosławic oraz wszystkich ościennych miejscowości i gmin, właśnie po to, by komunikować się z Tarnowem, a mieszkańcom Tarnowa czy tarnowskich Mościc, by przemieszczać się na tę drugą, zachodnią stronę Dunajca - przekonywał Duda.

Prezydent podkreślił, że most jest budowany dzięki środkom finansowym starostwa powiatowego, województwa małopolskiego oraz - w olbrzymiej części - wkładowi z budżetu centralnego. Dodał również, że nie jest to jedyna ważna inwestycja drogowa w okolicy. - Już w najbliższym czasie będzie można zobaczyć budowę połączenia autostrady A4 z Tarnowem. Niedaleko stąd będzie przebiegała nowoczesna, zupełnie nowo wytyczona droga, która połączy w tym miejscu Tarnów z autostradą A4 – połączy tę część miasta, czyli właśnie Mościce – aby był łatwiejszy dojazd, aby była większa sprawność komunikacji. Także po to, by odciążyć tę przeprawę, by tutejszym mieszkańcom łatwiej było dojechać, by nie tworzyły się na drodze korki, zatory - mówił prezydent.

Drugi i ostatni etap remontu mostu w Ostrowie wykonuje konsorcjum firm Wolmost z Rzeszowa i Mostostal Kielce. Wartość kontraktu to 27,5 mln zł. Powiat uzyskał dofinansowanie do inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 19,1 mln zł. Most ma być gotowy w marcu 2022 roku.

Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie samorządowców i parlamentarzystów ziemi tarnowskiej wizytowali także zakłady produkcyjne firmy BRUK-BET.

Fot. P. Topolski / archiwum starostwa powiatowego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A