Park Zdrojowy im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza w Ciężkowicach już otwarty!
access_time 2021-06-26 22:01:00
W piątek, 25 czerwca oficjalnie otwarto Park Zdrojowy im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza w Ciężkowicach. Inwestycję o wartości 23 milionów złotych zrealizowano dzięki dofinansowaniu, głównie ze środków unijnych, w wysokości ponad 15 milionów złotych.

- Idea stworzenia Parku Zdrojowego im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza zasługuje na wielkie słowa uznania. Samorządowcom oraz mieszkańcom Ciężkowic gratuluję powstania tej pięknej przestrzeni i nowoczesnych, funkcjonalnych obiektów. To zarazem kolejne ważne zadanie zrealizowane dzięki wsparciu z funduszy europejskich. Wartość całej inwestycji to 23 miliony złotych. Dofinansowanie w tym przypadku wyniosło ponad 15 milionów złotych, w tym dotacja z funduszy europejskich stanowi ponad 13 milionów złotych - powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

- Otwarcie Parku Zdrojowego im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza jest efektownym zwieńczeniem pewnego etapu, który zarazem otwiera nowe możliwości. Dzięki temu przedsięwzięciu nastąpiło kompleksowe zagospodarowanie terenów we wschodniej części Ciężkowic, pomiędzy wzgórzem na Rakutowej, a północną stroną rezerwatu Skamieniałe Miasto. Jednocześnie przygotowane zostają tereny pod kolejne, publiczne i komercyjne inwestycje, związane z budową elementów tzw. Źródlanego Szlaku. To cenna i potrzebna inwestycja także w kontekście rehabilitacji czy zdrowotnych potrzeb mieszkańców Małopolski - dodał marszałek.

W Ciężkowicach i okolicy zlokalizowane są wody siarczkowe np. ujęcie w Rakutowej lub Polichtach. W ramach inwestycji powstały m.in. tzw. łazienki mineralne, zgodnie z przyjętą koncepcją budowy parków wodolecznictwa, z wykorzystaniem metody terapii żyjącego w XIX w. ks. Sebastiana Kneippa. Na terenie parku znajdują się też urządzenia do hydroterapii, sieć alejek i kładek w lesie, ogród sensoryczny, arboretum (ogród dendrologiczny), alpinarium (ogród zbudowany ze skał i ziemi, wraz z górskimi układami roślinności), wrzosowisko i siłownia terenowa z placem zabaw. Inwestycję uzupełniają wiaty, sanitariaty, przebieralnie, informacja turystyczna, miejsca postojowe i mała architektura. Obszar objęty projektem to 8,6 hektara, w tym 6,5-hektarowy park.

Park Zdrojowy zlokalizowany jest bardzo blisko Skamieniałego Miasta, Wąwozu Czarownic i rynku w Ciężkowicach, nieco dalej od Muzeum Przyrodniczego. Jego położenie daje możliwość zorganizowania kilkugodzinnej wycieczki pieszej, łączącej kilka ciekawych atrakcji, m.in. właśnie Wąwóz Czarownic i rezerwat Skamieniałe Miasto. Dla turystów dostępna będzie większa liczba miejsc do parkowania. Na terenie parku przewidziano parkingi i miejsca postojowe dla ponad 150 samochodów. Wstęp do Parku Zdrojowego jest bezpłatny.

Fot. Archiwum UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A