Narodowy Spis Powszechny już na półmetku. Jak spisują się tarnowianie?
access_time 2021-07-02 14:55:00
Co trzeci tarnowianin spisał się do tej pory w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, który potrwa jeszcze do 30 września. Spis jest obowiązkowy. Za odmowę wzięcia w nim udziału można zostać ukaranym grzywną do 5 tys. złotych.

W całej Polsce spisało się już blisko 14 mln osób, czyli jedna trzecia mieszkańców. W samej Małopolsce z ustawowego obowiązku wywiązał się przeszło milion mieszkańców, z tego 70 procent przez internet. Najszybsi i najbardziej zdyscyplinowani w regionie są mieszkańcy gmin: Bolesław w powiecie dąbrowskim (73 proc.), Jordanów (63 proc.), Radgoszcz (60 proc.), Dobra (59 proc.), Sułkowice (57 proc.), Lipnica Murowana (56 proc.), Słopnice (53 proc.), Sułoszowa (52 proc.), Zawoja (51 proc.). Najwolniej spis przebiega w gminach: Uście Gorlickie (18 proc.), Spytkowice (20 proc.), Zator (20 proc.), Racławice (21 proc.), Szaflary (21 proc.), Ryglice (21 proc.), Poronin (22 proc.).

Spis przez internet

Najbezpieczniejszy i najwygodniejszy jest samospis internetowy. Na stronie internetowej spis.gov.pl jest dostępny interaktywny formularz, który należy samodzielnie wypełnić. Można to zrobić na komputerze lub urządzeniu mobilnym, nawet na smartfonie. Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, odpowiedni sprzęt znajdzie w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ulicy Nowej 4 w pokoju 209. Tam przygotowane są dwa stanowiska komputerowe. Żeby z nich skorzystać, należy się wcześniej umówić, dzwoniąc pod numer telefonu 14 699 27 10. 

Spis przez telefon

Można też skorzystać z opcji „spisz się przez telefon”, dzwoniąc na infolinię spisową od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 18:00 pod numer: 22 279 99 99.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?

W województwie małopolskim pracuje 1400 rachmistrzów. Kontaktują się z mieszkańcami przede wszystkim telefonicznie z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Od 23 czerwca realizują również wywiady bezpośrednie, odwiedzając w domach tych mieszkańców, którzy nie spisali się samodzielnie.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzom kontaktującym się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrzów jest obowiązkowy.

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora, okres, na jaki identyfikator został wystawiony. W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ lub poprzez kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99.

– W Małopolsce nie było dotąd zgłoszeń dotyczących oszustw, w których ktoś podszywałby się pod rachmistrza spisowego. W razie wątpliwości czy mamy do czynienia z rachmistrzem biura spisowego, sprawdźmy jego identyfikator. Dane można porównać np. poprzez kontakt z infolinią spisową. Rachmistrz nie pyta nas o numer konta bankowego, dane do logowania do konta, czy posiadane zasoby finansowe. W takiej sytuacji powinniśmy od razu nabrać podejrzeń co do uczciwości rozmówcy, bo takich pytań w formularzu spisowym nie ma. Próby oszustw, podejrzane sytuacje można zgłaszać na numer alarmowy 112. Policjanci będą podejmować interwencję, weryfikować takie zgłoszenie. Jak dotąd nie odnotowaliśmy także zgłoszeń dotyczących zagrożenia bezpieczeństwa rachmistrzów – mówi zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie insp. Piotr Morajko.

źródło MUW, fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A