82. rocznica zbrodni na polskich jeńcach wojennych i ludności cywilnej w Szczucinie
access_time 2021-09-13 12:11:00
12 września 1939 r. w Szczucinie żołnierze Wehrmachtu wymordowali w budynku miejscowej szkoły polskich jeńców wojennych i cywilnych uchodźców. Od kul karabinów, w wyniku eksplozji granatów lub w płomieniach zginęło co najmniej 70 osób. Pretekstem do krwawej rzezi było zastrzelenie przez porucznika Bronisława Romanieca z 5. Pułku Strzelców Podhalańskich, przesłuchującego go niemieckiego sierżanta o nazwisku Golla. Na pamiątkę tych tragicznych zdarzeń, co roku obchodzone są oficjalne uroczystości.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej na ołtarzu polowym przy kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Po jej zakończeniu przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci i okoliczni mieszkańcy zgromadzili się przed Kwaterą Pamięci Narodowej. Przy pomniku zbudowanym w miejscu spalonej przez niemieckich okupantów szkoły złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Dziś, w 82. rocznicę wydarzeń wrześniowych oddajemy hołd bohaterom niepodległej Polski i ofiarom II wojny światowej, tym, którzy – jak pisał Juliusz Słowacki – „wolnego ludu krew zanieśli przed Boga tron" – mówił wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, nawiązując do napisu znajdującego się na jednym z obelisków, który jest parafrazą fragmentu „Hymnu (Bogurodzica! Dziewico!)” Juliusza Słowackiego.

Uroczystości zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie.

ac / fot. MUW

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821