Udzielali lichwiarskich pożyczek, zastraszali, bili i grozili. 7 osób stanie przed sądem, wśród nich... adwokat
access_time 2021-10-23 09:48:00
Do Sądu Okręgowego w Tarnowie trafił akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom oskarżonym o udzielanie lichwiarskich pożyczek. Grupa działała na terenie Tarnowa i okolic. Wśród oskarżonych jest młody adwokat, który pomagał przestępcom w legalizowaniu szachrajstw. Łącznie zarzucono im popełnienie 42 przestępstw.

Śledztwo prowadził Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. W jego toku ustalono, że grupa działała na terenie Tarnowa i okolic. Ofiarami szajki były osoby nie posiadające zdolności kredytowej, jak też przedsiębiorcy, którzy popadali w tarapaty finansowe.

- Jej członkowie wyzyskiwali przymusowe położenie innych osób, najpierw udzielając takim osobom pożyczek pieniężnych, a następnie domagając się ich zwrotu z uwzględnieniem oprocentowania przekraczającego niekiedy kilkunastokrotnie regulowane przepisami maksymalne odsetki - przekazała Prokuratura Krajowa.

Sprawcy stosowali przy tym metody gangsterskie. Zastraszali swoich dłużników, nękali ich i używali wobec nich przemocy. W kilku przypadkach ich działanie doprowadziło pokrzywdzonych do znacznych szkód materialnych oraz osobistych. Co ciekawe, lichwiarzom w działalności przestępczej pomagał młody prawnik, a następnie adwokat.

- W celu wyegzekwowania dochodzonych roszczeń sprawcy wykorzystywali dokumentację zawierającą prawdziwy podpis pokrzywdzonych, lecz wypełnioną niezgodnie z jego wolą i na ich szkodę. Tego rodzaju dokumenty były następnie przedstawione Sądom oraz Prokuraturze, wywołując w ten sposób błędne przekonanie tych organów co do rzeczywistych podstaw roszczeń majątkowych wobec pokrzywdzonych. Posłużenie się tak przygotowaną dokumentacją przez członków zorganizowanej grupy przestępczej odbywało się z wykorzystaniem zaangażowania prawnika, a następnie adwokata, który również jest oskarżonym w tej sprawie - wyjaśnia PK.

Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie przestępstw polegających na wyzyskiwaniu przymusowego położenia osób i udzielania im pożyczek na lichwiarski procent. Cztery osoby odpowiedzą też za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. - Kolejne zarzuty dotyczą również stosowania przemocy i gróźb bezprawnych w celu wymuszenia zwrotu świadczeń niewspółmiernych wobec kwoty udzielonych pożyczek. Prokurator zarzucił oskarżonym również popełnienie przestępstw polegających na podżeganiu świadków do składania fałszywych zeznań oraz użycie gróźb bezprawnych w celu wywarcia wpływu na treść zeznań i wyjaśnień, obciążających członków zorganizowanej grupy przestępczej. Czyny te zostały popełnione po tymczasowym aresztowaniu czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Oskarżonym grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec pięciu z nich na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

ac / fot. Policja

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821