Barbara Prymakowska honorowym obywatelem Tarnowa. Radni byli jednogłośni
access_time 2021-10-28 11:48:00
W trakcie czwartkowej sesji radni zdecydowali o nadaniu Barbarze Prymakowskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa.

Uchwała o przyznaniu Barbarze Prymakowskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa została przyjęta jednogłośnie, przy jednej nieobecności (radna Danielewicz) na dzisiejszej sesji rady miasta.

- Myślę, że dołączenie pani Barbary Prymakowskiej do grona honorowych obywateli miasta Tarnowa, również jako pierwszej kobiety w tym gronie, będzie dobrym sygnałem, że tak naprawdę tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa nie jest li tylko zarezerwowany dla osób duchownych, czy osób w podniosłym stylu zasłużonych dla miasta, ale również dla obywateli, którzy w pozytywny sposób świadczą o naszym mieście - mówił przed głosowaniem przewodniczący Rady Miejskiej, Jakub Kwaśny.

Barbara Prymakowska ma 78 lat i jest aktywna sportowo przez całe życie. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, a potem przez ponad 30 lat była nauczycielką WF. Biegać zaczęła późno, bo dopiero w wieku 58 lat, ale sport kochała od zawsze. W młodości uprawiała m.in. narciarstwo zjazdowe, pływała i jeździła na rolkach, łyżwach i rowerze. W swojej karierze przebiegła kilkadziesiąt maratonów, w tym również tych światowych, m.in. w Berlinie, Frankfurcie, Londynie, Wiedniu, Nowym Jorku, Chicago, Tokio i Atenach. W wieku 68 lat zdobyła Mont Blanc, a pięć lat później Koronę Maratonów Świata. Jest też wielokrotną Mistrzynią Świata Masters w Biegach Górskich, w stylu alpejskim.

Inicjatorami nadania Barbarze Prymakowskiej tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Tarnowa była dwójka tarnowskich radnych - przewodniczący Komisji Sportu Piotr Górnikiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Jakub Kwaśny.

- Dobrze by było, gdyby w przyszłym roku miasto przygotowało jakiś cykl działań wspólnie z panią Barbarą Prymakowską - wspólnych ćwiczeń, wyjść do parku Piaskówka, Strzeleckiego czy w Gumniskach, wspólnych zajęć, które byłyby jeszcze lepszą okazją do pokazania, że w każdym wieku można ćwiczyć, że ćwiczenia i dbanie o siebie daje nam radość życia. Zdecydowanie do tego zachęcam, żeby nie skończyło się tylko na przyznaniu tytułu i powiedzeniu, że bardzo dziękujemy i jesteśmy szczęśliwi. Mamy nadzieję, że pani Barbara będzie z nami i będzie taką osobą, która aktywnie będzie zachęcać tarnowian do dbania o zdrowie, właśnie w tych przestrzeniach, które są do dyspozycji - w parkach i na skwerach - mówił podczas sesji radny PiS Mirosław Biedroń.

Do tej pory tytuł Honorowego Obywatela Tarnowa otrzymali Ignacy Mościcki, Józef Piłsudski, książę Paweł François Roman Sanguszko, Norbert Lippóczy, ksiądz arcybiskup Józef Życiński, profesor Franciszek Ziejka, Tony Rickardsson, Kazimierz Braun, biskup Władysław Bobowski, ksiądz profesor Michał Heller, pułkownik Jerzy Pertkiewicz, pułkownik Mieczysław Korczak oraz abp Wiktor Skworc. Ten ostatni zrzekł się jednak tytułu w związku ze skandalem pedofilskim w diecezji tarnowskiej, w której przed laty był biskupem.

ac / fot. archiwum Barbary Prymakowskiej

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821