Dzień Wszystkich Świętych na tarnowskich cmentarzach
access_time 2021-11-01 22:12:00
Słoneczna pogodna sprawiła, że mieszkańcy miasta i przyjezdni licznie odwiedzali groby swoich bliskich. Chętnie też wrzucali datki do puszek wolontariuszy, zbierających fundusze na renowację zabytkowych nagrobków.

Wszystkie zebrane podczas kwesty pieniądze zostaną przeznaczone na remont zabytkowych nagrobków, znajdujących się na Starym Cmentarzu. W ubiegłym roku podczas kwesty online zebrano prawie 20 tysięcy złotych. Dzięki tym funduszom udało się odrestaurować nagrobki Anny Marii Radziwiłłowej, Władysława Hickla i Antoniny Groblewskiej. W tym roku datki zasilą głównie remonty w piątej kwaterze i w drugim pasie cmentarza. W planach jest m.in. odnowienie nagrobka Marcina Potaczewskiego i Witolda Rogoyskiego.

Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem można też wspierać wpłacając datki bezpośrednio na konto lub biorąc udział w zrzutce.

Od piątku na tarnowskich cmentarzach prowadzona jest też kwesta na rzecz ratowania polskich grobów i miejsc pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Południowo-Wschodnich. Jej organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie. Datki do puszek wolontariuszy będzie można wrzucać do wtorku, 2 listopada.

Zbiórka odbywa się corocznie od wielu już lat. Pieniądze z tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na całoroczne utrzymanie cmentarza w Czarnym Lesie koło Stanisławowa. Ponadto Towarzystwo chce na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie wykonać remont grobów zasłużonych Polaków, szczególnie powstańców styczniowych, pochowanych poza kwaterą powstańczą. Organizatorzy zbiórki planują także odnaleźć groby zasłużonych Polaków na Cmentarzu Janowskim we Lwowie oraz na innych cmentarzach na Ukrainie.

Darowiznę można również przekazać na konto bankowe: 46 1020 4955 0000 7102 0060 2557.

ac / fot. M. Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821