Zbliża się Festiwal Filmowy Vitae Valor
access_time 2021-11-22 08:42:00
5 grudnia w Centrum Sztuki Mościce rusza Festiwal Filmowy „Vitae Valor". Dla uczestników, poza projekcjami filmowymi, przygotowano spotkania, wykłady, a nawet warsztaty dla recenzentów filmowych. Tegorocznej 11. edycji towarzyszy hasło „Oblicza wolności”. Festiwal potrwa do 12 grudnia. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny.

Festiwal Filmowy "Vitae Valor” narodził się w Tarnowie w 2000 roku na podstawie projektu autorstwa Jerzego Świtka, we współpracy z tarnowskim Stowarzyszeniem Akademickim „Tratwa”. Jest to przegląd filmów podkreślających znaczenie ludzkiej egzystencji jako wartości opartej na fundamentach moralnych, duchowych i metafizycznych.

Przewodnią myślą tegorocznej edycji będzie hasło „Oblicza wolności”, według którego został opracowany program festiwalu. Organizatorzy przewidzieli między innymi seanse filmowe, debaty, wykłady, a także warsztaty recenzenckie, które poprowadzi Łukasz Maciejewski.

- Pragniemy podkreślić, że festiwal wpisał się już na trwałe w ogólnopolską  mapę filmowych wydarzeń. Jego konstrukcja jest unikatowa – skupia się bowiem wokół jednego hasła, którego myśl przewodnia wyznacza dobór filmów i paneli dyskusyjnych. W tym roku będą to oblicza wolności. Stawiamy zatem pytania o jej granice – gdzie one są, jak o wolność walczyć i jak jej nie zmarnować? Czym jest wolność artystyczna, twórcza a także polityczna i gospodarcza. Wolności będziemy doświadczać podczas ośmiu projekcji filmowych, czterech festiwalowych debat, koncertu Oli Nizio, warsztatów recenzenckich prowadzonych przez Łukasza Maciejewskiego. W ramach festiwalu odbędzie się także spotkanie Tarnowskiego Klubu Dyskusyjnego oraz Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Ważnym akcentem będzie także konkurs na najlepszą recenzje festiwalowego filmu w którym przewidziano nagrody - mówi Dariusz Snopkowski, dyrektor festiwalu.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 5-12 grudnia. Szczegółowy program znajduje się tutaj

Organizatorami festiwalu są tarnowska Fundacja Alegoria, Stowarzyszenie Kanon, Fundacja Artystyczna PEGAZ oraz Centrum Sztuki Mościce, w którego przestrzeniach odbędą się wszystkie projekcje filmowe oraz wydarzenia towarzyszące. Mecenasem festiwalu jest Grupa Azoty S.A.

ac / fot. materiały organizatora

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821