W poniedziałek otwarcie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci
access_time 2021-11-23 13:33:00
W poniedziałek, 29 listopada odbędzie się uroczyste otwarcie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie mieści się w budynku dawnych koszar na rogu ul. Mościckiego i Szkotnik.

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci funkcjonuje w budynku znajdującym się na terenie dawnych koszar, w których w okresie międzywojennym stacjonował 16 Pułk Piechoty Wojska Polskiego. To nowy oddział Muzeum Okręgowego, który powstał na gruncie Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jej pomysłodawcą i twórcą był gen. bryg. Zdzisław Baszak – żołnierz 16 Pułku Piechoty, uczestnik walk pod Pszczyną, aktywnie zaangażowany w działalność konspiracyjną w ramach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, po wojnie aresztowany i więziony przez komunistów, organizator tarnowskich struktur Światowego Związku Żołnierzy AK.

Modernizacja budynku i jego adaptacja na Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci trwała ponad dwa lata i pochłonęła prawie 3,5 mln zł, z czego 1,8 mln zł to wkład samorządu województwa, a 1,3 mln zł. unijne dofinansowanie.

- Proces tworzenia tej placówki trwał bardzo długo. Myśmy jako Światowy Związek Żołnierzy AK swoją siedzibę w tym miejscu uzyskali w 1995 roku. Pan pułkownik Baszak, jako prezes okręgu uzyskał od wojewody te budynki. Tu tworzyliśmy nasze biuro zarządu, ale też tworzyła się Izba Pamięci, która była przeniesiona z Dąbrowy Tarnowskiej. To trwało przez wiele lat. Nasze związki z muzeum zaczęły się od roku 2006, ponieważ myśmy wiedzieli, że jako stowarzyszenie nie jesteśmy w stanie utrzymać tego obiektu, tym bardziej że jego stan techniczny nie był zadowalający. Wtedy rozpoczęliśmy rozmowy z ówczesną dyrekcją, panem Adamem Bartoszem o przejęciu tego budynku pod opiekę muzeum, trwało to lat kilka a finał był w roku 2012, kiedy to właścicielem obiektu stało się województwo małopolskie i Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Kilka lat trwało też zdobywanie środków na remont. Proces był więc długi, ale właśnie szczęśliwie nam się kończy, uroczystym otwarciem muzeum - mówi Ryszard Żądło, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Tarnów.

Placówka będzie prezentować stałą ekspozycję poświęconą ważnym, przede wszystkim dla Tarnowa i regionu, aspektom związanym z II wojną światową. Głównym celem oddziału ma być jednak przede wszystkim edukacja historyczna dzieci i młodzieży. - Chcemy to robić w sposób atrakcyjny dla uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, ponieważ będzie to edukacja oparta nie na czystej wiedzy książkowej, ale na kontakcie z eksponatami, a także ze świadkami historii - zapowiada Agnieszka Grela, kierownik oddziału.

Jak podkreśla Ryszard Żądło, trzon stałej ekspozycji stanowi około 50 eksponatów przekazanych ze zbiorów Światowego Związku Żołnierzy AK. Wśród nich znajduje się m.in. zgromadzona przez gen. Baszaka kolekcja broni. Są to pistolety maszynowe STEN, pistolety TT, potocznie zwane "tetetkami", karabiny Mosin, ale też rusznica przeciwpancerna i moździerz. Będzie można również obejrzeć oryginalny mundur generała Odrowąża-Zawadzkiego i kurtkę wojskową Zbigniewa Baszaka, brata generała.

- Oczywiście to wszystko będzie wzbogacone o nowoczesną technikę muzealną, czyli o multimedia, o prezentacje, wspomnienia świadków historii. Ważne jest też to, że ten oddział nie będzie mówił stricte o Polskim Państwie Podziemnym, że wspomni również o garnizonie Tarnów, czyli o dwóch pułkach - o 16 Pułku Piechoty i 5 Pułku Strzelców Konnych, bo to oni później tworzyli zręby konspiracji. Przypomnę, generał Baszak, żołnierz 16 pułku stąd wychodził, z tych koszar dolnych na wojnę obronną pod Pszczynę i potem na cały szlak bojowy, więc tej symboliki tego miejsca jest naprawdę bardzo wiele - zaznacza Żądło.

Otwarcie muzeum już w najbliższy poniedziałek, 29 listopada o godz. 13. Gościem honorowym wydarzenia ma być generał Zdzisław Baszak. - To dla nas bardzo ważne, aby taka postać, bohater tych czasów, o których będzie opowiadało to muzeum, uczestniczył w tej uroczystości otwarcia. W ten sposób chcemy oddać szacunek i uznanie za jego działalność w czasie wojny, ale też za jego późniejsze inicjatywy poświęcone pamięci o czasach II wojny światowej - podkreśla Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Przez pierwszy tydzień od oficjalnego otwarcia, muzeum będzie dostępne dla zwiedzających bezpłatnie.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821