Małopolska kurator oświaty odradza szkołom "Dziady" Kleczewskiej. Prezydent Tarnowa zachęca do ich obejrzenia
access_time 2021-11-24 12:40:00
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zachęca tarnowskich uczniów do obejrzenia spektaklu "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej, wystawianego w Teatrze Słowackiego. To reakcja na bojkot przedstawienia przez małopolską kurator oświaty.

Małopolskiej kurator oświaty nie spodobał się spektakl "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej, wystawiany przez Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. "Odradzam organizację wyjść szkolnych na spektakl "Dziady" w Teatrze J. Słowackiego. W mojej ocenie, haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu" - napisała na Twitterze Barbara Nowak. Swoją opinię podtrzymała w oficjalnym stanowisku małopolskiego kuratorium oświaty. W oświadczeniu możemy przeczytać, że "spektakl ten zawiera interpretacje nieadekwatne i szkodliwe dla dzieci i uczniów" oraz, że jest on "swobodną emanacją poglądów środowiska, które pragnie kształtować spojrzenie społeczne na współczesną Polskę nie z troską, miłością należną Ojczyźnie, lecz z nienawiścią do jej rodowodu historycznego, do tożsamości narodu ugruntowanego na fundamencie tradycji cywilizacji łacińskiej". Jak napisano dalej "spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa Oświatowego".

Opinia małopolskiej kurator oświaty wywołała burzę w internecie. Skomentował ją również prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. - Zachęcam tarnowskich uczniów do obejrzenia spektaklu „Dziady” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Poszerzanie horyzontów to jedna z misji teatru. Nie zachęcam do studiowania stanowiska Małopolskiego Kuratora Oświaty, nie wnosi nic godnego uwagi - napisał na swoim profilu FB Roman Ciepiela. Dodajmy jednak, że bilety na wszystkie spektakle do końca roku zostały wyprzedane. Najbliższe wolne terminy są w styczniu.

Do sprawy odniósł się również Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Poniżej treść oświadczenia dyrekcji i zespołu placówki.

Z wielkim zaskoczeniem i zafrasowaniem przeczytaliśmy stanowisko Pani Barbary Nowak, w sprawie „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej z naszego Teatru, w którym Małopolski Kurator Oświaty odradza organizowanie przez szkoły wyjść na ten spektakl.

„Dziady” to absolutne arcydzieło polskiej literatury. Jako takie jest dziełem otwartym, wielopłaszczyznowym i niepoddającym się łatwym ocenom i interpretacjom. Wystawienie tego tekstu zawsze jest wielkim wyzwaniem i łączy się z dużą odpowiedzialnością. Dlatego też realizacji „Dziadów” podejmowali się najwięksi twórcy (m.in. Kazimierz Dejmek, Konrad Swinarski, czy Jerzy Grzegorzewski). Jesteśmy dumni, że realizacji „Dziadów” w naszym Teatrze, w 120-lecie prapremiery w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego, podjęła się Maja Kleczewska, jedna z najważniejszych współczesnych reżyserek, laureatka m.in. Srebrnego Lwa za innowację w teatrze na 45. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Wenecji.

„Dziady” – jak każde dzieło sztuki – poddawane były wielu twórczym interpretacjom, inscenizacje „Dziadów” zawsze korespondowały z czasami, w których były wystawiane. W tym wypadku reżyserka bardzo uważnie podeszła do lektury dzieła Mickiewicza i przefiltrowała je przez polską teraźniejszość. Nie dopisując nic autorowi, podążając za myślą jego i prof. Marii Janion, nie szukając prostych rozwiązań, łatwych diagnoz politycznych, czy tanich prowokacji. Maja Kleczewska powierzyła rolę Konrada kobiecie, nie odbierając nic oryginałowi, odkrywając za to nowe sensy. Mówiona przez nią Wielka improwizacja – bez zmian w tekście, bez żadnych dodatkowych efektów, mówiona samotnie na pustej scenie – brzmi dziś niezwykle mocno i dobitnie. W naszym mniemaniu powstał spektakl mądry, odważny, we wnikliwy sposób dialogujący zarówno z tekstem Mickiewicza, jak i z otaczającą nas rzeczywistością. Spektakl, z którego jesteśmy dumni.

Teatr jest przestrzenią spotkania i dialogu. Głęboko wierzymy, że właśnie tworząc spektakle, oglądając je, dyskutując o nich, a nawet kłócąc się na ich temat, tworzymy wspólną przestrzeń wzajemnego zrozumienia i empatii. Dlatego gorąco zapraszamy wszystkich na „Dziady”. Zapraszamy do dyskusji, do wyrażenia własnej opinii, do wspólnego namysłu nad myślami i interpretacjami płynącymi z tego wielkiego, polskiego dramatu.

ac / fot. B. Barczyk (archiwum Teatru im. J. Słowackiego)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821