Most nad Dunajcem w Ostrowie nabiera kształtów
access_time 2021-11-24 15:06:00
Widać postępy prac przy budowie mostu na Dunajcu w Ostrowie. W tym tygodniu rozpoczął się montaż stalowych dźwigarów. Jeśli nadal będą sprzyjające warunki atmosferyczne, za cztery miesiące będzie można korzystać z nowej przeprawy.

Za kilka dni miną dwa lata od zamknięcia mostu nad Dunajcem w Ostrowie. Przypomnijmy, decyzję o natychmiastowym zamknięciu przeprawy, stanowiącej najkrótsze połączenie między autostradą A4 i Mościcami, podjęli 27 listopada 2019 roku zarząd powiatu tarnowskiego oraz powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, na podstawie ekspertyzy i opinii ekspertów z politechnik w Krakowie i Rzeszowie. Powodem zamknięcia mostu był jego fatalny stan techniczny, zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Zgodnie z deklaracjami inwestora i wykonawcy, nowy most, który powstaje na bazie wzmocnionych przyczółków i podpór, ma być przejezdny w marcu przyszłego roku. W tym tygodniu rozpoczął się montaż dźwigarów. Są one umieszczane na filarach, na których będzie wspierała się główna konstrukcja mostu. Starosta tarnowski przekonuje, że marcowy termin zakończenia inwestycji obecnie jest niezagrożony. - Przed nami zima. Wszystko będzie zależało od warunków pogodowych. Jeżeli zima będzie łagodna, dotrzymamy tego terminu - zapewnia Roman Łucarz.

Drugi i ostatni etap remontu mostu w Ostrowie wykonuje konsorcjum firm Wolmost z Rzeszowa i Mostostal Kielce. Wartość kontraktu to 27,5 mln zł. Powiat uzyskał dofinansowanie do inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 19,1 mln zł. Reszta ma pochodzić z budżetu powiatu i ze środków marszałka województwa małopolskiego.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821